Szlak niebieski (graniczny) im. K. Pułaskiego w Beskidzie Niskim

Ropki - Wysowa Z. - Jaworzyna 881 m - Grab/Ożenna

znak szlaku

Szlak niebieski graniczny: Ropki – Przeł. Hutniańska – Huta Wysowska – Wysowa Zdrój – Obicz (788 m) – Przeł. Regetowska – Jaworzyna (881 m) – Konieczna – Beskid (689 m) – Przeł. pod Zajęczym Wierchem – Przeł. Beskid nad Ożenną – Grab/Ożenna

To drugi, obok czerwonego (GSB), długodystansowy szlak przebiegający przez Beskid Niski. Zaczyna (kończy) się w Grybowie przy stacji PKP i przemierzając Beskid Niski, Bieszczady, a następnie Góry Sanocko-Turczańskie, Pogórze Przemyskie i Dynowskie zmierza do Białej (obecnie w granicach Rzeszowa). Jest więc drugim co do długości szlakiem w polskich Karpatach, po szlaku czerwonym GSB. W potocznym języku odcinek beskidzko-bieszczadzki zwany jest szlakiem granicznym, bowiem duża jego część prowadzi granicą pomiędzy Polską a Słowacją i na krótkim odcinku między Polską a Ukrainą. Ponadto odcinek przebiegający przez Beskid Niski nazwany jest im. Kazimierza Pułaskiego, bowiem prowadzi przez tereny, na których swe obozy zakładali i walczyli pod jego dowództwem konfederaci barscy. Początkowy odcinek z Grybowa do Wysowej wyznakowany został przez Oddział PTT w Gorlicach w latach trzydziestych XX wieku, natomiast jego dalszy przebieg do Łupkowa i dalej wyznakowało w latach sześćdziesiątych PTTK.

Opisywany tu odcinek szlaku początkowo nie prowadzi jeszcze granicą państwa, a dopiero zmierza w tamtym kierunku, osiągając ja po minięciu Wysowej Zdroju. Dalej prowadzi już granicą państwa opuszczając ją tylko w okolicach Koniecznej i później schodząc do Grabiu. Jest to odcinek prowadzący głównie przez las pasma granicznego, tylko na początkowym odcinku są otwarte tereny z nieznacznymi widokami z okolic Przeł. Hutniańskiej, także z przecinek granicznych widać na słowacką stronę. Możliwość zaopatrzenia się w artykuły spożywcze na trasie jest niemożliwa tylko w Wysowej Zdroju i na końcu trasy w sklepie w Grabiu. Najwyższym szczytem jaki pokonujemy na trasie jest wierzchołek Jaworzyny 881 m n.p.m., z którego mamy jeszcze wycinkowe widoki, choć z roku na rok ograniczane przez drzewa. Po drodze mamy kilka obiektów krajoznawczych do zobaczenia we Wysowej (drewniany kościół i cerkiew), a później w Koniecznej kolejna cerkiew i cmentarz z I wojny światowej. Warto też podejść do cmentarza wojennego na Baskidku nr 46, zanim zejdzie się do Koniecznej. Później ciekawy cmentarz wojenny w Grabiu nr 4. Kto chiałby, to w okolicach szczytu Jaworzyny 881 m może pokusić się o poszukanie jedynego chyba na tym terenie obelisku, pamiątki ustrzelenia jelonka. Odcinek ten liczy 33 km, suma przewyższeń wynosi ok. 1030 m (w przeciwnym kierunku ok. 1070 m).


Punktacja GOT:
Ropki - Wysowa 7/7
Wysowa - Obicz 9/6
Obicz - Przeł. Regetowska 2/3
Przeł. Regetowska - Jaworzyna Konieczniańska 4/2
Jaworzyna Konieczniańska - Przejście graniczne 7/11

Czasy przejść:
Ropki - Wysowa 1.45 h / 1.30 h
Wysowa - Jaworzyna 881 2.45 h / 2.30 h
Jaworzyna 881 - Konieczna 2 h / 2.30 h
Konieczna - Dębi Wierch 2.30 h / 2.15 h
Dębi Wierch - Grab/Ożenna 1.30 h / 1.45 h


Ostatnia aktualizacja:
26-06-2017 17:25:04

wróć do strony ze szlakami PTTK w Beskidzie Niskim
wróć do strony ze szlakami PTTK

stat4u