Szczyty i pasma Beskidu Niskiego

Kolanin (706 m)


Kolanin (705,7 m n.p.m.) - to szczyt w środkowej części Beskidu Niskiego w paśmie Magury Wątkowskiej, a szerzej ujmując w paśmie Magurskim, objęty przez Magurski Park Narodowy. Stoki Kolanina opadają ku wioskom Desznica i Jaworze na północy i Świątkowej Wielkiej i Kotani na południe. Niczym szczególnym szczyt się nie wyróżnia, na wierzchołku głównym zarastająca powoli niewielka polanka, na której stoi słupek z drogowskazami szlaków. Przebiega tu bowiem szlak czerwony GSB, od zachodniej strony wspinający się dość łagodnie na szczyt, natomiast podejście od strony wschodniej może turystom dać się we znaki, bowiem jest to jedno z ostrzejszych podejść w Beskidzie Niskim. Na krótkim odcinku do pokonania jest ponad 200 m wzwyż. Nawet samo zejście na tym odcinku może okazać się trudne, na pewno cierpią bardzo nasze stawy kolanowe.

Z obu stron Kolanina prowadzą drogi, po zachodniej jest to zamknięta dla ruchu, także dla turystów droga z Jaworza do Świątkowej Wielkiej. Natomiast po wschodniej stronie, a później południowej jest to zniszczona droga powiatowa z Desznicy do Świątkowej Wielkiej, którą prowadzi szlak rowerowy czerwony "Na styku kultur" oraz częściowo szlak żółty Krempna - Bartne. Spod przełęczy nad Desznicą, gdzie odbiega droga do Kotani, zaczyna się znakowana odnoga szlaku papieskiego prowadzącego do Desznicy i dalej do Kątów, by ponownie połaczyć się ze szlakiem czerwonym GSB tamże, którym szlak papieski prowadzi przez Beskid Niski.

Na płn.-zach. stokach Kolanina oraz z przełęczy między nim a Ostryszem wypływają źródła tworzące potok Ryj, przepływający później przez miejscowości Jaworze i Desznica, a wpadający w Kątach z lewej strony do Wisłoki. Natmiast po drugiej stronie, czyli płd.-wsch., wypływa potok, przepływający później przez dolinę, w której usadowiła się wieś Kotań, także wpadający do Wisłoki, tyle że dużo wcześniej, jeszcze przed Krempną. Potok ów na mapach turystycznych jest bezimienny, natomiast wg Geoportalu nosi nazwę Kiczera, co jest o tyle dziwne, że taka nazwa kojarzona jest ze szczytami. Jest ona często spotykana w całym łuku karpackim, zwłaszcza objętym przez kolonizację wołoską. Rumuńska słowo chicera zwykle oznacza górę porośniętą lasem z wyjątkiem szczytu. Oczywiście dzisiaj, w większości szczyty o nazwie Kiczera są całe porośnięte lasem, co w regionie Beskidu Niskiego jest niewątpliwie wynikiem wysiedleń i zaprzestania na szczytach górskich wypasu.


Ostatnia aktualizacja:
20-10-2017 16:41:45


wróć do strony głównej szczytów BN

stat4u