Szczyty i pasma Beskidu Niskiego

Dziamera (757 m)


Dziamera (756,6 m n.p.m.) - dwuwierzchołkowy szczyt (747 i 757 m) położony w centralnej części tzw. Pasma Magurskiego pomiędzy miejscowością Bartne po północnej stronie, a Pętną po południowej. Nie wyróżnia się w żaden sposób w terenie, bowiem w koło wiele podobnych szczytów. Stanowi zwornik pomiędzy grzbietami w formie podkowy otaczającymi dolinę potoku Wołosiec, ze szczytami Hola i Ostra Góra po północnej stronie oraz Kornuta i Zawiersza po południowej. Z kolei na zachodzie, przez bezimienną przełęcz, masyw Dziamery łączy się z Maguryczem Dużym. Na przełęcz między Ostrą Górą a Dziamerą (747 m) poprowadzona jest z doliny Wołośca i Dragaszowa porządnie utwardzona stokówka, gdzie znajduje się także zadaszona wiata, ławy i stoły oraz miejsce na ognisko. Ze stoków Dziamery wypływa wspomniany potok Wołosiec, który jest dopływem Sękówki. Maswy Dziamery jest dziś zalesiony, trudny orientacyjnie, nie prowadzą tam szlaki turystyczne, a jedynie przebiega trasa zielona narciarstwa biegowego wyznakowana w ramach projektu: "Śnieżne trasy przez lasy..."

Na płd.-zach. stokach Dziamery opadających ku Pętnej, na wysokości ok. 710 m n.p.m., znajduje się dawna studnia pasterska ocembrowana kamieniami i nakryta kamienną płytą, na której znajdują się różne napisy cyrylicą, w tym nazwiska, daty i krzyż w typie wschodnim - trójramienny. Niewątpliwie jest to pamiątka po czasach, gdy masyw Dziamery był w znacznej części pokryty łąkami, gdzie miejscowi Łemkowie prowadzili intensywne wypasy swoich stad. Więcej o studni można przeczytać tutaj. Inna ciekawostką w okolicy szczytu są ciekawe wodospady i kaskady, na potoku Wołosiec i jego dopływach - węcej o tym tutaj.

Dziamera doczekała się też uwiecznienia w piosence turystycznej, gdzie nieznany autor słów niewątpliwie nawiązuje do tego, że maswy ten jest trudny orientacyjnie i można pobłądzić: "Kwiecień był dżdżysty, jak zwykle / Pluł w mordę gradem i deszczem, / Aż pewnej nocy w Beskidzie / Stwierdziłem, że nie wiem gdzie jestem. / A miałem być na Dziamerze / Kto mnie stąd teraz zabierze? / Gdzie ta Dziamera, cholera, gdzie ta Dziamera? [...]" .


Ostatnia aktualizacja:
23-09-2017 13:31:09


wróć do strony głównej szczytów BN

stat4u