A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...

Śladami Konfederacji Barskiej w regionie

Konfederacja Barska w Beskidzie Niskim i na Pogórzach Karpackich

historia konfederacji barskiej
konfederacja barska wydarzenia
wydarzenia konfederacji barskiej
miejsca konfederacja barska
konfederacja barska postacie
mogiły konfederatów barskich
bibliografia konfederacja barska
konfederacja barska aktualności

A kiedyś łopotał tu sztandar...


Kilka lat minęło od naszego pierwszego apelu zamieszczonego tutaj, w którym zachęcaliśmy internautów do wydobycia z mroków zapomnienia pewien rozdział naszej historii – działalności konfederatów barskich na naszym jasielskim (i nie tylko) terenie.

Dzisiaj chcemy ponowić to zawołanie. Może nie w takiej formie i o takiej treści, jak pierwotne, gdyż od tamtego zdarzenia upłynęło sporo czasu i wiele się zmieniło. Na internetowych historycznych forach dyskusyjnych nawiązaliśmy kontakty, opublikowaliśmy niewielkie artykuły – po prostu zaistnieliśmy, zaistniała także historia konfederatów barskich w Beskidzie Niskim i jego przyległościach. Nasze próby zainteresowania: internautów, turystów i ludzi z pasją dały pozytywne rezultaty. Mamy pewne osiągnięcia – nazwijmy – wirtualne, ale też i materialne. To właśnie skłoniło nas do powtórzenia zawołania. Jednakże tym razem mamy nieco głębszy zamysł.

Odszukaliśmy i odwiedziliśmy wiele miejsc, które noszą „pieczęć” konfederacji barskiej, a które to na łamach tejże strony będziemy przedstawiać. Postaramy się do nich dodać: opisy historyczne, mapki, zdjęcia, przedstawić postacie konfederatów, także i te, których działalność wpłynęła na losy konfederacji barskiej.

W głębszym zamyśle mamy ideę spięcia tych miejsc - niestety odległych - np. szlakiem: rowerowym, konnym, czy choćby szlakiem tematycznym, jakich wiele powstało i powstaje ostatnio. Może też uda się stworzyć jakąś monografię działalności konfederatów barskich na Podkarpaciu? Oby!

Osoby podzielające naszą pasję zapraszamy do współpracy.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt:
konfederacja_barska@wp.pl
OSTATNIO DODANE:
stat4u