Zmiana przebiegu szlaku w okolicach Baraniego w MPN


W związku z utworzeniem pod koniec 2017 roku nowej ścieżki przyrodniczo-kulturowej "Olchowiec" nastąpiła zmiana przebiegu szlaku żółtego z Olchowca na graniczny szczyt Baranie (754 m). Dotychczas szlak prowadząc doliną potoku Olchowczyk, dochodząc w podszczytową patrię góry, opuszczał go i dość stromo kierował się wprost na szczyt, wychodząc dokładnie przy stojącej tam wieży widokowej i słupków z drogowskazami. Obecnie, po zmianach, szlak już nie pnie się wprost na szczyt, razem ze ścieżką przyrodniczą kieruje się ku granicy państwa i wychodzi na tej granicy na Przełęczy Beskid (542 m) w okolicy słupka granicznego 166/2, po słowacku zwie się ona Przeł. Szarbowska, od miejscowości Šarbov.

To dawny lokalny trakt pomiędzy Polską a Węgrami, a później między Polską a Czechosłowacją. Na przełęczy znajduje się 6. przystanek ścieżki Olchowiec oraz tablica z informacją o przełęczy. Na przełęczy następuje skręt szlaku na prawo i razem ze szlakiem niebieskim granicznym prowadzi na widokowy szczyt Baranie. Natomiast ma wschód od przełęczy znajduje się ciekawostka z okresu I wojny światowej. Są to relikty polowego punktu oporu w postaci ciągłych okopów, głównie w formie pierścienia, ale i stanowiska karabinów maszynowych. Wszystko to powstało zapewne w okresie walk o przełęcze w 1914 roku.

Z przełęczy szlak żółty kieruje się na zachód, razem z polskim szlakiem granicznym niebieskim i słowackim szlakiem granicznym czerwonym, po drodze dołącza jeszcze szlak zielony słowacki ze szczytu Skalne (na ostrym załamaniu granicy) i wszystkie dochodzą w końcu na wierzchołek Baraniego, gdzie znajduje się deszczochron, wieźa widokowa oraz drogowskazy szlaków. W zasadzie tu szlak żółty sie kończy, jedynie za jego przedłużenie można uznać sprowadzający nas na słowacką stronę również szlak żółty do Vyżnej Pisanej.

zmiana przebiegu szlak żółty olchowiec baranie 754 m

wróć do archiwum aktualności

stat4u