Rekonstrukcja walk z 1914/1915 w Niżnej Poliance


30 września 2017 roku (sobota), po raz kolejny nasi sąsiedzi ze Słowacji szykują nam ciekawą imprezę historyczną połączoną z rekonstrukcją walk z okresu I wojny światowej, kiedy to na przełomie 1914/1915 roku i na wiosnę 1915 roku, wojska rosyjskie chciały wedrzeć się przez główny grzbiet karpacki na teren dzisiejszej Słowacji i dalej przez Nizinę Węgierską, by zagrozić sercu monarchii Habsburgów. Z historii wiemy, że niezbyt daleko udało im się wejść w głąb Słowacji, a zostało to okupione ciężkimi stratami w ludziach, zarówno po atakującej stronie, jak i po drugiej, broniącej się. I właśnie ten fragment historii zostanie zaprezentowany podczas rekonstrukcji w Niżnej Poliance.

Rekonstrukcja rozpocznie się o godzinie 14.00 i potrwa do 15.30, zapewne będzie wzbogacona materiałami pirotechnicznymi, które dodają kolorytu całej inscenizacji. Nie zabraknie zapewne przelotu samolotu z tamtej epoki, ostrzeliwujacego pozycje wroga ale i muszącego się bronić przed ostrzałem z dołu. Oprócz samej rekonstrukcji, która zapewne przyciągnie największą rzeszę widzów, w godzinach 10.00-17.00 będzie można zapoznać się i zobaczyć: obozy wojskowe walczących wówczas armii, ich uzbrojenie i mundury, pokazy szkoleń, towarzyszące wystawy i wykłady historyków. Warto przyjechać nieco wcześniej niż na ostatnią chwilę, bowiem z doświadczenia wiem, że na miejsce inscenizacji na pewno trzeba będzie podejść pieszo, wszak parkingi będą oddalone od miejsca imprezy. Więc trzeba wliczyć w to czas na zaparkowanie pojazdu i dojście na miejsce. Kto jest zainteresowany cmentarzami z tego okresu, to w tamtej okolicy jest ich kilka, 3 z nich zaznaczone są na mapce, którą zamieściłem poniżej.

Jak dojechać?

Niżna Polianka (sł. Nižná Polianka) to słowacka miejscowość w powiecie Bardejów, położona tuż przy granicy z Polską, przy drodze nr 77 między Zborovem a Svidnikiem. Jadąc z Polski najłatwiej będzie dostać się tam drogą wojewódzką 992 prowadzącą z Jasła przez Nowy Żmigród, Krempną i Grab, a następnie na Przeł. Beskid i stąd już tylko zjazd widokowymi serpentynami do wspomnianej wioski. Jadąc od strony Gorlic drogą wojewódzką 997 przez Przeł. Dujawa musimy dojechać do Zborova i tam na lewo skręcić w kierunku Svidnika. Obok znajduje się fragment mapy Beskid Niski Wyd. Compass, na której widać gdzie położona jest miejscowość.

Krótki opis i galeria zdjęć z tej rekonstrukcji - wejdź i zobacz


rekonstrukcja walki 1 wojna niżna polianka

wróć do archiwum aktualności

stat4u