Szlaki PTTK Pogórza Karpackiego

Szlak żółty: Gogołów – Dział (454 m) – Sowina – Bieździadka – Bieździedza – Nawsie Kołaczyckie – Kołaczyce – Kłodawa – Ujazd – Liwocz (562 m)
Wyszczególniony wyżej odcinek, to fragment długiego szlaku (ponad 120 km) biegnącego przez Pogórza Karpackie (Ciężkowickie, Strzyżowskie i Dynowskie) zaczynający się w Siedliskach w dolinie rzeki Białej (na pograniczu z Pogórzem Rożnowskim), a prowadzący do Dynowa nad Sanem, gdzie dalej zaczyna się już Pogórze Przemyskie. Z tego też powodu szlak ten nazywany jest często "Szlakiem Trzech Pogórzy". Niegdyś szlak ten prowadził jeszcze przez Pogórze Rzeszowskie i Przemyskie do Przemyśla, ale ten odcinek obecnie nie istnieje. Cały opisywany niżej odcinek szlaku (od 2009 roku) znajduje się pod opieką Oddziału PTTK w Jaśle, który to został przejęty od Oddziału PTTK Rzeszów (Gogołów - Kołaczyce) i PTTK Tarnów (Kołaczyce - Liwocz).
Opisywany odcinek zaczyna się przy zabytkowym drewnianym kościele w Gogołowie, tu też znajdują się drogowskazy tego szlaku, zawieszone na budynku poczty. Stąd szlak wspina się drogą w kierunku południowym mijając po prawej dolną stację i stok, na którym zimą działa wyciąg narciarski, po czym wznosząc się 100 m osiąga grzbiet pasma zwany Działem. Na północy ładny widok na Gogołów, a nad nim pasmo Klonowej Góry, na prawo Brama Frysztacka i pasmo Jazowej. Na wprost wylotu drogi z Gogołowa znajduje się Stadnina Koni Huculskich "Chrapka". Natomiast szlak skręca w prawo i po chwili mija po prawej górną stację wyciągu narciarskiego, a po lewej "Gościniec", a w jego obejściu "Gogołowskie Drzewoludy", czyli duże rzeźby drewniane poustawiane w różnych miejscach (odbywają się tutaj plenery rzeźbiarskie). Tu też stoi tablica informacyjna z mapką okolicy i panoramą Pogórza i kilkoma zdjęciami, ustawiona w ramach projektu Aktywna turystyka ludności atrakcyjnym szlakiem "Atlas". Stąd nadal zmierza w kierunku zachodnim z ładnymi widokami na Pogórze (m.in. Ciężkowickie, Strzyżowskie z pasmem Klonowej Góry, z najbardziej znanym Chełmem, czy bardziej na wschód, już za Bramą Frysztacką - Pogórze Dynowskie z Pasmem Jazowej). Po lewej stronie mijamy najwyższe wzniesienie Działu (454 m) - po chwili nad nim pojawia się Beskid Niski - stąd szlak lekko się obniżając mija po lewej zadaszony w formie baldachimu krzyż i figurę Matki Boskiej i ponownie wznosząc się, ok. 400 m dalej skręca z drogi biegnącej Działem w lewo, w kierunku Sowiny. Do 2017 roku, droga prowadząca Działem była szutrowa, obecnie jest asfaltowa.
Po ok. 1,2 km marszu, także obecnie drogą asfaltową, dochodzi się do kolejnego rozwidlenia dróg w górnej części tejże miejscowości, gdzie z prawej dochodzi droga z centrum wsi. Ładnie widać stąd pasmo Liwocza, a nieco wcześniej zanim szlak tu doszedł, widać było także Beskid Niski oraz szczyty Pogórza Dynowskiego. Stąd na wprost, a chwilę później lekkim łukiem na prawo, powoli obniżając się drogą. W końcu szlak dochodzi do kolejnej krzyżówki (przy dawnym sklepie - nieczynny), gdzie obecnie prowadzi na wprost (niegdyś skręcał na lewo *). Stąd po chwili mija drzewo z zawieszoną nań kapliczką szafkową i szutrową drogą zmierza w górę stokami Wilczej Góry, którą mija po lewej stronie, a następnie zaczyna się obniżać z widokami na Beskid NIski. W końcu dochodzi do miejsca gdzie droga zakręca 90 stopni w lewo i szlak prowadzi zgodnie z jej przebiegiem w kierunku lasu (tu dalej ładne widoki na Beskid Niski). Po chwili wejście w las i zakrętami szlak drogą utwardzoną sprowadza w dół do niewielkiej krzyżówki i już po kolejnych 90 m dochodzi do drogi głównej Bieździedza - Sowina, gdzie skręca w lewo.
Po skręcie w lewo szlak prowadzi teraz drogą asfaltową w kierunku Bieździedzy. Około 240 m przed dojściem do centrum, po prawej stronie mieści się cmentarz parafialny, na którym znajduje się okazała kaplica z XIX w. wystawiona przez żonę dla zmarłego męża - Prospera hr. Zborowskiego. Tuż obok znajduje się cmentarz z I wojny światowej nr 40 proj. Johana Jagera, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy, austriaccy i niemieccy. Szlak natomiast prowadzi ostro w dół dochodząc do drogi głównej Kołaczyce - Sieklówka - Lubla. Będąc w tej okolicy warto podejść do widocznego stąd gotyckiego kościoła pw. św. Trójcy, stojącego w otoczeniu legendarnego dębu z wbitymi mieczami, a także wolnostojącej renesansowej dzwonnicy. Natomiast szlak skręca w prawo i prowadzi wzdłuż drogi głównej w kierunku Kołaczyc. Po ok. 1,1 km od krzyżówki w centrum Bieździedzy, dochodzi do dawnego dworu Romerów, stojącego w otoczeniu parku. Mijając go, prowadzi nadal drogą główną, mija zakręty i wychodząc na prostą po chwili opuszcza drogę główną (ok. 530 m od dworu) i skręca w lewo na drogę gruntową**.
Po skręcie na lewo, szlak zmierza ok. 570 m na wprost w kierunku potoku i podobnie jak droga, zakręca na prawo prowadząc wzdłuż jego meandrującego biegu, w kierunku widocznej wieży kościoła w Kołaczycach. Przy samotnych gospodarstwach kończy się wyraźna droga i zaczyna się wydeptana ścieżka, a zaraz dalej szlak odbija lekko w prawo, oddalając się tym samym od potoku. Następnie przechodzi prawie przez podwórko jednego z nich (wydeptaną ścieżką), przekracza ponownie wspomniany wcześniej potok i raz jeszcze przechodzi jakby przez podwórko, pomiędzy domem a stodołą. Zaraz za nim wchodzi na bardziej wyraźną drogę szutrową i nią dochodzi do asfaltowej drogi w Nawsiu Kołaczyckim, obok stojącego drewnianego krzyża (idąc w przeciwnym kierunku należy kierować się cały czas na wprost, nie tak jak prowadzi droga główna). Stąd prowadzi na wprost przez wieś ok. 500 m i skręca w prawo między domy, a po następnych 150 m skręca w lewo i prowadzi w kierunku Kołaczyc. Przekracza ponownie potok i ulicą Tkacką zmierza do centrum mijając po drodze neogotycki kościół pw. św. Anny. Dochodząc do południowo-wschodniej pierzei rynku skręca w lewo i dochodzi do miejsca gdzie znajdują się drogowskazy szlaku umieszczone na słupie latarni w południowo-zachodnim narożniku rynku.
Z rynku w Kołaczycach, szlak przecina drogę krajową nr 73 i krótką ulicą Powstańców dochodzi po chwili do ul. Liwocznej, skręca w lewo i zmierza w dół. Następnie przekraczając przez mostek potok, skręca w prawo i prowadzi w kierunku mostu na Wisłoce łączącym gm. Kołaczyce z gm. Brzyska, wcześniej po prawej mijając stadion sportowy klubu "Ostoja" Kołaczyce. Zaraz za mostem szlak skręca w lewo i polną dróżką prowadzi wzdłuż Wisłoki ok. 360 m, a następnie oddala się od rzeki wkraczając pomiędzy pierwsze zabudowania Kłodawy, skręcając pomiędzy nimi, raz w prawo, raz w lewo, dochodzi w końcu do drogi głównej. Tu skręca w lewo i prowadząc drogą asfaltową, mija po lewej słupową kapliczkę i następnie skręca w prawo w kierunku Ujazdu, dochodząc w końcu do drogi głównej Jasło - Błażkowa.
Po dojściu do wspomnianej drogi głównej skręca w lewo, by zaraz po ok. 140 m skręcić z tej drogi na prawo, w drogę do przysiółka Strebikowa. Stąd prowadzi ostro pod górę, mija ostry zakręt w prawo i dochodzi do Milenijnego Krzyża (niegdyś najwyższego w Polsce), wokół którego zlokalizowano także drogę krzyżową. Ładny stąd widok na okolice z doliną Wisłoki włącznie. Spod krzyża szlak lekko opada, by następnie rozpocząć wspinanie się przez przysiółek Strebikowa w kierunku lasu, mijając po prawej kapliczkę. Czym wyżej tym widoki są coraz rozleglejsze. Mijając ostatnie zabudowania, przed wejściem w las skręca łukiem w prawo, prowadząc jego skrajem. Następnie skręca w lewo kierując się w głąb lasu nową (2012) leśną utwardzoną drogą, by następnie dojść do krzyża upamiętniającego mieszkańców tych okolic poległych podczas I i II wojny światowej. Tu znajduje się mały parking dla zmotoryzowanych turystów chcących udać się na Liwocz, bowiem dalej wjazd jest zakazany.
Z parkingu szlak prowadzi utwardzoną drogą, najpierw płasko, później w dół, wcześniej mijając już pierwsze stacje drogi krzyżowej. Dalej, mijąjąc kolejne stacje, szlak zaczyna się wznosić stokami Liwocza. W okolicach X stacji drogi krzyżowej do żółtego szlaku dołącza spacerowy szlak biało-niebieski z Dąbrówki przez Lipnicę Dolną na Liwocz, wyznakowany dzięki gm. Brzyska. Od tego momentu, mijając kolejne stacje, oba szlaki prowadzą na szczyt najwyższego wzniesienia Pogórza Ciężkowickiego, osiągając go po ok. 500 m od połączenia się. Obecnie węzeł szlaków znajduje się nieco niżej szczytu (ok. 100 m), w miejscu gdzie zielony szlak z Jabłonicy dochodzi na Liwocz. Tu kończy się patronat znakarzy jasielskich nad tym szlakiem, dalej przejmują go już znakarze z Oddziału tarnowskiego. Liwocz to także punkt pośredni do dużej odznaki GOT. Więcej informacji na temat Liwocza a także więcej zdjęć można znaleźć klikając tutaj.
tekst i fot. Dariusz Zając
* Zmiana przebiegu szlaku nastąpiła w tym miejscu w 2012 roku wobec sprzeciwu właścicieli prywatnej łąki, po której dotychczas szlak prowadził w dalszej części.
** Jeszcze w 2012 roku, szlak skręcał nieco wcześniej na lewo z drogi głównej, ok. 300 m za dworem Romerów, i prowadził tak jak obecnie jedzie się do Stajni Galicja i po jej minięciu i przekroczeniu potoku skręcał w prawo, by po 250 m dojść do miejsca, gdzie obecnie szlak prowadzi.
Punktacja GOT:
Gogołów - kota nad Gogołowem 3/2
kota nad Gogołowem - Kołaczyce 10/11
Kołaczyce - Liwocz 12/9
Ostatnia aktualizacja:
01-08-2017 20:34:53
wróć do strony ze szlakami PTTK na Pogórzu Karpackim
wróć do strony ze szlakami PTTK