Szlaki PTTK w Beskidzie Niskim

Magura Małastowska - Oderne - Uście G. - Homola

znak szlaku

Szlak żółty: Magura Małastowska (schr. PTTK) - Przysłup - Polana (638 m) - Wierch (626 m) - Oderne - Uście Gorlickie - Homola (712 m) - węzeł szlaków

Jest to niedługi szlak (14 km), w zasadzie można by rzec, że tzw. łącznikowy, bowiem łączący jeden z dwóch długodystanowych szlaków przebiegających przez Beskid Niski, w tym wypadku tzw. szlak graniczny prowadzący tu przez pasmo Suchej Homoli z pasmem Magury Małastowskiej i znajdującym się tam schroniskiem PTTK, ale i z innym dość długim szlakiem koloru zielonego ze Stróż do granicy państwa nad Wysową. To także łącznik dość ważnej miejscowości w BN (m.in. jeśli idzie o komunikację), czyli Uścia Gorlickiego ze wspomnianym długodystansowym szlakiem niebieskim granicznym. Ponad połowa szlaku (7,7 km) obecnie prowadzi po drogach asfaltowych niestety, reszta to odcinki leśne, polne (między Odernem a Przysłupem) i szutrowe (odcinek do schroniska). Szlak ogólnie jest łatwy do przejścia i nie wymaga wygórowanej kondycji, najtrudniejszym odcinkiem jest podejście (zejście też) z drogi głównej Uście G. - Ropa w kierunku szczytu Homoli, z uwagi na stromy stok, o dość nierównym miejscami podłożu. Na tym 2 kilometrowym odcinku trzeba wznieść się 300 m z doliny Ropy na grzbiet pasma Suchej Homoli.

Wędrując tym szlakiem, po drodze mija się 2 drewniane obiekty sakralne warte uwagi - cerkiew pw. św. Paraskewi z XVIII w. w Uściu Gorlickim i kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Odernem z końca XIX w. Poza tym zobaczyć można cmentarz z I wojny światowej nr 57 i cmentarz parafialny z ciekawymi kamiennymi nagrobkami w Uściu Gorlickim oraz ładne widoki na Beskid Niski. Po drodze możliwość zakupu art. spożywczych jest tylko w schronisku PTTK i w Uściu Gorlickim. Cały szlak jest pod patronatem Oddziału PTTK w Gorlicach.


Punkty GOT:
  Sucha Homola - Uście Gorlickie 5 / 8
  Uście Gorlickie - Magura Małastowska 13 / 9

Czas przejścia:
  Homola - Uście Gorlickie 1 h / 1.15 h
  Uście Gorlickie - Magura Małastowska (schronisko) 4 h / 3.45 h


Ostatnia aktualizacja:
07-10-2016 19:06:31

wróć do strony ze szlakami PTTK w Beskidzie Niskim
wróć do strony ze szlakami PTTK

stat4u