Szlaki PTTK w Beskidzie Niskim

Gorlice - Ropa - Wawrzka - Florynka

znak szlaku

Szlak żółty: Gorlice – Przełęcz Żdżar – Bielanka (leśniczówka) - Miejska Góra (643 m) – Suchy Wierch (648 m) – Ropa – Wawrzka – Florynka

Wymieniony wyżej odcinek, jest fragmentem dłuższego szlaku, bowiem jak dotrze się z Gorlic w dolinę Białej we Florynce, to szlak prowadzi dalej przez mniej znane pasmo Beskidu Niskiego ciągnące się w kierunku Nowego Sącza, gdzie rzeka Kamienica Nawojowska łączy się ze swoim dopływem Kamionką. Szlak konkretnie kończy/zaczyna się tam na stacji PKP w Jamnicy, której tereny częściowo zostały włączone do Nowego Sącza. A wspomniane pasmo, mimo że nie mieści się na najpopularniejszych mapach turystycznych Beskidu Niskiego, też należy geograficznie do tego Beskidu i jest dość wysokie jak na warunki tegoż, bowiem większość szczytów posiada wysokość ponad 800 m n.p.m. z najwyższym z nich Kozim Żebrem 888 m. Więc cała długość tego szlaku to 49 km, rozkładając się mniej więcej po równo na obydwa wyróżnione odcinki.

szlak żółty gorlice bielanka ropa wawrzka florynka

Opisywany tu odcinek szlaku z Gorlic do Florynki jest szlakiem zróżnicowanym, bowiem prowadzi przez lasy, ale i tereny otwarte w rozległymi widokami na Beskid Niski, czy Pogórze Karpackie. Znaczna część odcinków jest poprowadzona drogami asfaltowymi, głównie z Ropy do Wawrzki, choć tę niedogodność mogą zrekompensować turyście widoki rozpościerające się podczas marszu. Na trasie mamy kilka atrakcji krajoznawczych, oprócz wspomnianych już widoków, szlak mija po swojej drodze 3 cmentarze z okresu I wojny światowej, zabytkowy kościół, dawny dwór, park miniatur budowli sakralnych w Ropie, czy cerkiew we Florynce. Możliwość zaopatrzenia się w artykuły spożywcze na początku i końcowych odcinkach (Gorlice i Florynka) oraz w Ropie. Długość tego odcinka to 25 km, czas przejścia ok. 7 godzin.


Punkty GOT:
  Gorlice - Przełęcz Żdżar 10 / 7
  Przełęcz Żdżar - Bielanka 2 / 4
  Bielanka - Miejska Góra 4 / 2
  Miejska Góra - Ropa 6 / 9
  Ropa - Wawrzka 4 / 3
  Wawrzka - Florynka 4 / 5

Czas przejścia:
  Gorlice - Przełęcz Żdżar 2.15 h / 2 h
  Przełęcz Żdżar - Bielanka (leśniczówka) 0.30 h / 0.40 h
  Bielanka - Miejska Góra 1 h / 0.45 h
  Miejska Góra - Ropa 1.30 h / 1.45 h
  Ropa - Wawrzka 1.30 h / 1.20 h
  Wawrzka - Florynka 0.40 h / 0.50 h


Ostatnia aktualizacja:
06-10-2016 16:16:50

wróć do strony ze szlakami PTTK w Beskidzie Niskim
wróć do strony ze szlakami PTTK

stat4u