Szlak niebieski (graniczny) im. K. Pułaskiego w Beskidzie Niskim

Grybów - Chełm - Sucha Homola - Ropki

znak szlaku

Szlak niebieski graniczny: Grybów (PKP) – Podchełmie - Chełm (779 m) – Wawrzka - Flasza (610 m) - Sucha Homola (708 m) - Homola (węzeł szlaków) - przeł. nad Czarną - Bordiów Wierch (755 m) – Ropki

To drugi, obok czerwonego (GSB), długodystansowy szlak przebiegający przez Beskid Niski. Zaczyna (kończy) się w Grybowie przy stacji PKP i przemierzając Beskid Niski, Bieszczady, a następnie Góry Sanocko-Turczańskie, Pogórze Przemyskie i Dynowskie zmierza do Białej (obecnie w granicach Rzeszowa). Jest więc drugim co do długości szlakiem w polskich Karpatach, po szlaku czerwonym GSB. W potocznym języku odcinek beskidzko-bieszczadzki zwany jest szlakiem granicznym, bowiem duża jego część prowadzi granicą pomiędzy Polską a Słowacją i na krótkim odcinku między Polską a Ukrainą. Ponadto odcinek przebiegający przez Beskid Niski nazwany jest im. Kazimierza Pułaskiego, bowiem prowadzi przez tereny, na których swe obozy zakładali i walczyli pod jego dowództwem konfederaci barscy. Początkowy odcinek z Grybowa do Wysowej wyznakowany został przez Oddział PTT w Gorlicach w latach trzydziestych XX wieku, natomiast jego dalszy przebieg do Łupkowa i dalej wyznakowało w latach sześćdziesiątych PTTK.

szlak niebieski graniczny grybów

Opisywany tu odcinek szlaku nie prowadzi jeszcze granicą państwa, a dopiero zmierza w tamtym kierunku, by za Wysową ją osiągnąć. Mamy tutaj możliwość wyjścia w góry wprost ze stacji PKP, gdzie się szlak zaczyna/kończy. Jest to odcinek dość widokowy, szczególnie w pierwszej części, m.in. okolice Podchełmia, Wawrzki czy Flaszy, później przeważają odcinki leśne. Możliwość zakupienia artykułów spożywczych na trasie jest niemożliwa, więc warto zaopatrzyć się w Grybowie. Najwyższym szczytem jaki pokonujemy na trasie jest wierzchołek Chełmu 779 m n.p.m., inne wysokie szczyty to Bordiów Wierch (755 m) i bezimienny 777 m w tym samym paśmie oraz szczyty pasma Suchej Homoli (709 i 708 m). Po drodze niewiele mamy obiektów krajoznawczych do zobaczenia, w zasadzie jest nim tylko drewniany kościół na Podchełmiu, czy cmentarz i cerkwisko w Ropkach. Niemniej jednak warto zwiedzić także zabytki Grybowa znajdujące się poza szlakiem, w okolicach rynku. Odcinek ten liczy niecałe 31 km, suma przewyższeń wynosi ok. 1230 m (w przeciwnym kierunku ok. 1000 m), więc nie jest to mało zważywszy, że przebiega przez góry Grybowskie i Hańczowskie (tzw. góry rusztowe), charakteryzujące się długimi grzbietami oddzielonymi wąskimi obniżeniami i stromymi stokami. Można jeszcze dodać, że na tym odcinku krzyżują się i prowadzą przez jakiś czas wspólnie w okolicach Hańczowej i Ropek, dwa długodystansowe szlaki, czyli opisywany tu niebieski graniczny i czerwony GSB.Punktacja GOT:
Grybów - Chełm (779 m) 12 / 7
Chełm (779 m) - Wawrzka 3 / 5
Wawrzka - Flasza 7 / 6
Flasza - Sucha Homola 3 / 2
Sucha Homola - Przeł. nad Czarną 3 / 4
Przeł. nad Czarną - Bordiów Wierch 5 / 3
Bordiów Wierch - Ropki 7 / 8

Czasy przejść:
Grybów - Chełm 1.45 h / 1.30 h
Chełm - Wawrzka 1.15 h / 1.25 h
Wawrzka - Ropa 1.15 h / 1.15 h
Ropa Górna - Sucha Homola 2.15 h / 2 h
Sucha Homola - Bordiów Wierch 1.30 h / 1.30 h
Bordiów Wierch - Ropki 1 h / 1.30 h


Ostatnia aktualizacja:
09-10-2016 19:36:37

wróć do strony ze szlakami PTTK w Beskidzie Niskim
wróć do strony ze szlakami PTTK

stat4u