Szlaki PTTK w Beskidzie Niskim

znak szlaku PTTK

Szlak żółty: Huta Polańska (schr. "Hajstra") – Przełęcz Mazgalica


huta polańska

Jest to najmłodszy szlak PTTK na terenie Beskidu Niskiego, bowiem został wyznakowany (a w zasadzie przeznakowany na inny kolor) w 2006 roku, po tym jak Magurski Park Narodowy zmienił przebieg szlaku niebieskiego granicznego, który właśnie tędy prowadził. Został on jedynie nieznacznie przedłużony od krzyżówki, gdzie prowadząc z Ciechani skręcał w kierunku kościoła i granicy, do schroniska "Hajstra". W zasadzie jest to krótki szlak łącznikowy (2,6 km) umożliwiający dotarcie do szlaku granicznego niebieskiego PTTK, skąd można maszerować na Baranie i dalej do Barwinka, ewentualnie w przeciwną stronę, przez Filipowski Wierch do Ożennej, lub też odwrotnie, ze szlaku granicznego do Huty Polańskiej, np. na nocleg w schronisku.

kościół huta polańska kościół huta polańska

Szlak zaczyna swój bieg dokładnie tuż przy schronisku "Hajstra", gdzie na jednym ze słupów powieszony jest drogowskaz szlaku. Stąd kieruje się drogą na południe, mija po prawej dom duszpasterski "Betania", który stoi w miejscu niemieckiej strażnicy Grenzschutzu z okresu II wojny światowej, i dochodzi do wspomnianego wyżej skrzyżowania dróg. W miejscu tym po prawej stronie stoi krzyż postawiony w 2000 roku oraz na drewnianej budowli wisi tablica z mapą Magurskiego Parku Narodowego i okolicy. Dawniej drogą na wprost prowadził szlak niebieski do Ciechani i dalej przez Nad Tysowym do Ożennej. Tutaj szlak odbija w lewo, przekracza potok (obecnie przez mostek) i zaczyna się lekko wznosić. Po około 150 m od przekroczenia potoku dochodzi do miejsca dość magicznego i mało spotykanego. Bowiem w tej praktycznie opuszczonej wsi, w której oprócz pensjonatu "Hajstra" państwa Morawskich i wspomnianego domu "Betania" możemy zobaczyć także kościół.

huta polańska odpust

Ciekawa jest jego historia... Zbudowany przed wybuchem II wojny światowej, nie miał na tyle szczęścia by być konsekrowanym, ponieważ wybuch wojny temu przeszkodził. Na dodatek podczas działań wojennych uległ dość poważnemu zniszczeniu, bowiem pozostały tylko ściany budowli. Po wojnie wieś opustoszała, więc i kościoła nie miał kto i po co odbudowywać. Długo jego ruiny stały przy niebieskim wtedy szlaku zanim ktoś się zainteresował tym obiektem. W 1991 roku znaleźli się ludzie, którzy postanowili go odbudować i tak też uczynili. Od 1998 roku w odbudowanym kościele odbywają się nabożeństwa odpustowe 2 razu w roku. Pierwszy odpust jest w pierwszą niedzielę lipca, ku czci patrona św. Jana z Dukli, natomiast drugi w listopadzie, w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych.

obelisk huta polańska obelisk huta polańska

W 2007 roku, przed kościołem ustawiono obelisk ułożony z kamieni, zwieńczony krzyżem. Na obelisku umiejscowiono tablicę, której treść jest następująca: "Żołnierzom wielu wojen, mieszkańcom i przyjaciołom, wszystkim tym, których życie i śmierć dotknęły tej ziemi - daj Panie wieczne odpoczywanie". Został on poświęcony przez biskupa Kazimierza Górnego podczas listopadowego święta jednego z patronów - św. Huberta. Także w listopadzie, ale w 2008 roku, został poświecony dzwon wiszący obecnie w wieży kościoła, a ufundowany przez jednego z myśliwych z Koła Łowieckiego "Zacisze" z Krosna. Poświęcenia dokonał także biskup Górny. Nadmienić można, że tuż przy kościele kończy się żółty szlak rowerowy prowadzący tu z Krempnej przez Myscową, Biskupi Łan i Polany.

kapliczka parsowskie

Natomiast szlak żółty pieszy prowadzi dalej drogą, wzdłuż której dawniej ciągnęła się wieś i po 150 m przekracza potok, dopływ Hucianki. Tuż przed tym, w lewo odchodzi droga do cmentarza parafialnego (początkowa mało wyraźna), a jeszcze dalej do wyremontowanej obecnie kapliczki znajdującej się w istniejącym tam niegdyś przysiółku Huty - Parysowskie (Paryszewskie), w którym znajdowały się 4 gospodarstwa (przejście do kapliczki na własną odpowiedzielaność, jako że jest to teren MPN). Po przekroczeniu potoku szlak lekko się wznosi mając po lewej łąki, a po prawej płynący potok Hucianka wypływający spod samej granicy ze stoków Czerszli 731 m (zwanej także Wielka Góra). Niedaleko za potokiem, po lewej stronie drogi znajdowała się niegdyś huta szkła, nieco dalej, po prawej stronie - szkoła. Dalej szlak wznosi się, to znów opada w dolinę potoku, przekracza go i tuż za nim wkracza na teren Magurskiego Parku Narodowego, co oznajmia nam tablica informacyjna. Dalej prowadzi dość wyraźną dróżką leśną, a później już wydeptaną ścieżką, by ostatecznie dojść do granicy państwa na Przełęczy Mazgalica. W niedalekiej odległości od granicy można odnaleźć ślady po domach (conajmniej 3), które stały niegdyś tuż przy granicy w przysiółku zwanym Pod Granicą. Ślady ich podmurówek są łatwo zauważalne.

przeł. mazgalica drogowskazy

Na Przełęczy Mazgalica kończy się (zaczyna) jego przebieg. Jak już wczesniej wspomniano, w prawo niebieskim szlakiem dojdziemy przez Filipowski Wierch do Ożennej, a na lewo na Baranie i do Barwinka. Czasy przejścia tego odcinka szlaku, jak i innych szlaków w okolicy można odczytać na schemacie szlaków. Na granicy znajdują się polskie drogowskazy szlaków, jak i słowacki słupek z drogowskazami. Ponadto od 2012 roku stoi tu duża wiata zbudowana przez MPN, więc w razie potrzeby można się w niej schronić przed deszczem lub odpocząć. Obecnie na niej zawieszone są polskie drogowskazy szlaków.

tekst i foto: Dariusz Zając

szlak żółty huta polanska mazgalica
cmentarz w hucie polańskiej huta polańska parsowskie wnętrze kościoł huta polańska droga w hucie polańskiej podmurówki domów w hucie polańskiej podmurówki domów w hucie polańskiej kościół w hucie polańskiej szlak w hucie polańskiej huta polańska nagrobek huta polańska nagrobek huta polańska kapliczka huta polańska kościół huta polańska huta polańska huta polańska huta polańska kapliczka kościół w hucie polańskiej przeł. mazgalica wiata wnętrze kościoł huta polańska drogowskaz huta polańska

Ostatnia aktualizacja:
21-03-2015 19:29:56

wróć do strony ze szlakami PTTK w Beskidzie Niskim
wróć do strony ze szlakami PTTK

stat4u