Główny szlak beskidzki PTTK (GSB) w Beskidzie Niskim

HAŃCZOWA - ROTUNDA - WOŁOWIEC - BARTNE

znak szlaku

Szlak czerwony GSB: Hańczowa – Kozie Żebro (847 m) – Regetów – Rotunda (771 m) – Zdynia (Ług) – Popowe Wierchy – Krzywa – Wołowiec – Bartne (bacówka PTTK)

bartne czerwony szlak gsb łąki

To fragment głównego szlaku beskidzkiego, ciągnącego się około 500 km z miejscowości Ustroń w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach, wyznakowany jeszcze przez gorlicki oddział PTT w okresie międzywojennym, a później po II wojnie światowej, odnowiony przez Oddział PTTK w Gorlicach w latach 1953-1954. Szlak GSB prowadzący przez Beskid Niski, licząc od Mochnaczki Niżnej do Komańczy, ma długość ponad 130 km, więc na jego przebycie pieszo potrzeba 5-6 dni. Najwyższy punkt trasy znajduje się na szczycie Koziego Żebra (847 m n.p.m.), natomiast najniższy w dolinie Wisłoki w miejscowości Kąty (ok. 310 m n.p.m.). Najostrzejsze podejście spotkamy przy pokonywaniu Koziego Żebra idąć od wschodu za zachód, czyli z Regetowa do Hańczowej, bowiem na odcinku ok. 1,7 km trzeba wznieść się ok. 317 m. Nieco lżejsze, ale też dające się we znaki, to podejście na Kolanin (706 m) w Magurskim Parku Narodowym, także idąc od wschodu na zachód. Wędrując tym szlakiem przez BN, łącznie można zdobyć 187 punktów do GOT idąc z zachodu na wschód, natomiast w przeciwnym kierunku 196 pkt.

szlak gsb czerwony

Opisywany tu odcinek zaczyna się w Hańczowej, miejscowości o w miarę dogodnych połączeniach komunikacyjnych, jak i bazą noclegową. Na wędrówkę tym odcinkiem warto zaopatrzyć się w prowiant i napoje, bowiem na dalszym przebiegu szlaku taka możliwość istnieje tylko w Zdyni, ewentualnie już w Bartnem w bacówce.Przewyższenia na tym odcinku są dość znaczne jak na Beskid Niski, bowiem pokomuje się 2 dość wysokie szczyty Kozie Żebro (najwyższy na całej trasie GSB w BN) i Rotundę, których okoliczne doliny są dość nisko położone. W opisywanym kierunku suma podejść wynosi ok. 1110 m, a idąc w przeciwnym ok. 950 m. Ten odcinek GSB w Beskidzie Niskim nie obfituje w dogodniejsze miejsca widokowe, jedynie przy zejściach w doliny mamy widoki na okoliczne szczyty i położne w niej miejscowości, a także w górnej części Bartnego, przez którą to przebiega szlak. Długość tego odcinka to ok. 25 km, więc czasu potrzebnego na jego przebycie potrzeba ok. 7 godzin. Wspomnieć warto, że cały opisywany tu odcinek szlaku jest jednocześnie fragmentem Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego o symbolu E 3, ciągnącego się od Atlantyku m.in. przez Pireneje, Ardeny, Sudety i Karpaty do Morza Czarnego.


Punktacja GOT:
Hańczowa - Kozie Żebro 8/5
Kozie Żebro - Regetów Niżny 4/7
Regetów Niżny - Rotunda 5/2
Rotunda - Ług 3/6
Ług - Popowe Wierchy 5/3
Popowe Wierchy - Krzywa 4/6
Krzywa - Wołowiec 4/4
Wołowiec - Bacówka PTTK w Bartnem 6/5

Czas przejścia:
Hańczowa - Kozie Żebro 1.50 / 1.30 h
Kozie Żebro - Regetów 0.45 h / 0.55 h
Regetów - Rotunda 0.40 h / 0.30 h
Rotunda - Zdynia (Ług) 0.55 h / 1.10 h
Zdynia - Krzywa 1.35 h / 1.30 h
Krzywa - Wołowiec 0.45 h / 0.45 h
Wołowiec - Bartne 1.30 h / 1.20 h


Ostatnia aktualizacja:
23-09-2016 23:42:53

wróć do strony ze szlakami PTTK w Beskidzie Niskim
wróć do strony ze szlakami PTTK

stat4u