Główny Szlak Beskidzki (GSB) PTTK w Beskidzie Niskim

KRYNICA - MOCHNACZKA NIŻNA - HAŃCZOWA

znak szlaku pttk czerwony

Szlak czerwony GSB: Krynica Zdrój – Huzary (864 m) – Mochnaczka Niżna – Mizarne (Swarne 770 m) – Banica – Izby – Przełęcz Czerteż – Ropki – Hańczowa

mochnaczka szlak gsb czerwony beskid niski

To fragment głównego szlaku beskidzkiego (GSB), ciągnącego się około 500 km z miejscowości Ustroń w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach, wyznakowany jeszcze przez PTT w okresie międzywojennym, a później po II wojnie światowej, odnowiony przez Oddziały PTTK w Krynicy i Gorlicach w latach 1953-1954. Z tym, że odcinek ten, poczynając od Mochnaczki, nie został odnowiony tak jak prowadził przed wojną, czyli przez Dzielec i Lackową do Wysowej, tylko poprowadzono go już inną trasą, jaką mamy obecnie. Szlak GSB prowadzący przez Beskid Niski, licząc od Mochnaczki Niżnej do Komańczy, ma długość ponad 130 km, więc na jego przebycie pieszo potrzeba 5-6 dni. Najwyższy punkt trasy znajduje się na szczycie Koziego Żebra (847 m n.p.m.), natomiast najniższy w dolinie Wisłoki w miejscowości Kąty (ok. 310 m n.p.m.). Najostrzejsze podejście znajduje się przy pokonywaniu Koziego Żebra idąć od wschodu za zachód, czyli z Regetowa do Hańczowej, bowiem na odcinku ok. 1,7 km trzeba wznieść się ok. 317 m. Nieco lżejsze, ale też dające się we znaki, to podejście na Kolanin (706 m) w Magurskim Parku Narodowym, także idąc od wschodu na zachód.

szlak gsb czerwony beskid niski

Opisywany tu odcinek GSB ze względów praktycznych zaczyna się w Krynicy Zdroju, bowiem ta miejscowość ma dogodne połączenia komunikacyjne, jak i bazę noclegową, choć nie jest to Beskid Niski, który faktycznie zaczyna się dopiero w Mochnaczce Niżnej. Warto zaopatrzyć się w prowiant i napoje w Krynicy lub w Mochnaczce Niżnej, bowiem na dalszym przebiegu szlaku nie ma takiej możliwości, dopiero w Hańczowej. Mimo, że jest to region najwyższych wzniesień Beskidu Niskiego przewyższenia na tym odcinku nie są aż takie duże, w opisywanym kierunku jest to ok. 720 m, a w przeciwnym 800 m sumy podejść. Szlak na tym odcinku nie obfituje w rozległe panoramy, niemniej jednak widoki są, m.in. przy zejściu z Huzarów do Mochnaczki, ze stoków Mizarnego, czy w okolicach Banicy. Długość tego odcinka to ok. 22 km. Wspomnieć warto, że cały opisywany tu odcinek szlaku jest jednocześnie fragmentem Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego o symbolu E 3, ciągnącego się od Atlantyku m.in. przez Pireneje, Ardeny, Sudety i Karpaty do Morza Czarnego.


Punktacja GOT:
Krynica Zdrój - Huzary 6/3
Huzary - Mochnaczka Niżna 3/6
Mochnaczka Niżna - Banica 6/6
Banica - Ropki 8/8
Ropki - Hańczowa 4/5

Czas przejścia:
Krynica Zdrój - Huzary 1.20 / 0.55 h
Huzary - Mochnaczka Niżna 0.50 h / 1.20 h
Mochnaczka Niżna - Izby 1.25 h / 1.35 h
Izby - Ropki 1.20 h / 1.20 h
Ropki - Hańczowa 0.45 h / 0.55 h


Ostatnia aktualizacja:
26-11-2015 12:14:25

wróć do strony ze szlakami PTTK w Beskidzie Niskim
wróć do strony ze szlakami PTTK

stat4u