Szlaki PTTK w Beskidzie Niskim

Szalowa - Gorlice - Magura Małastowska - Bartne

znak szlaku PTTK

Szlak niebieski: Gorlice – Siary – Sękowa – Obocz – Huszcza – Przełęcz Owczarska – Magura Małastowska (813 m) – Przełęcz Małastowska – Banica – Bartne (bacówka)

szlak ferdel rozdziele

Wymieniony wyżej szlak, jest fragment dłuższego (42 km), zaczynającego się na stacji PKP w Szalowej i stamtąd zmierza pagórami Pogórza Ciężkowickiego przez Górę Cmentarną do Gorlic. Z Gorlic zaczyna się jego beskidzki odcinek, a tak naprawdę to od Siar i Sękowej dopiero, skąd wspina się na wzgórza o wysokości 500-600 m n.p.m., by następnie z Przełęczy Owczarskiej wspiąć się na główny grzbiet pasma Magury Małastowskiej i zarazem najwyższy szczyt o wys. 813 m n.p.m. Dalej po drodze jedno z nielicznych schronisk PTTK w Beskidzie Niskim, Przełęcz Małastowska i długim grzbietem Wierchu Wirchne do Banicy. Z Banicy wygodną drogą, najpierw asfaltową, później szutrową do bacówki PTTK w Bartnem znajdującej się w najwyższym punkcie wsi, gdzie szlak kończy się. Odcinek z Gorlic do Bartnego to 28 km, większość trasy prowadzi terenami leśnymi. Można skrócić sobie marsz mało ciekawym odcinkiem z Gorlic do Sękowej, na pograniczu z Siarami podjeżdżając autobusem komunikacji zbiorowej.

Szlak po swojej drodze mija kilka obiektów krajoznawczych wartych odwiedzenia. Oprócz zwiedzenia zabytków Gorlic, kolejnymi są: dawny pałac Długoszów w Siarach, drewniany kościół w Sękowej z 1520 roku, wpisany na listę Unesco, cmentarz z I wojny światowej nr 58 pod szczytem Magury Małastowskiej, przywracany do pierwotnego wyglądu, kolejny cmentarz nr 60 znajdziemy na Przełęczy Małastowskiej, a później jeszcze w Banicy nr 62. Wiele ciekawych obiektów mamy w Bartnem, ale trzeba w tym celu zejść do centrum wsi, bowiem szlak przechodzi przez najwyższą jej część. Niedaleko od szlaku znajduje się także ciekawy kamieniołom na stokach Magurycza Dużego, do którego warto podejść.Punktacja GOT:
Gorlice - Magura Małastowska 17/12
Magura Małastowska - Przełęcz Małastowska 2/4
Przełęcz Małastowska - Banica 6/6
Banica - Bartne 4/4

Czas przejścia:
Gorlice - Magura Małastowska → 6.15 h / 5.45 h
Magura Małastowska - Przełęcz Małastowska → 30 min / 45 min
Przełęcz Małastowska - Banica → 1.30 h / 1.45 h
Banica - Bartne → 45 min / 45 min


Ostatnia aktualizacja:
13-11-2016 21:02:25

wróć do strony ze szlakami PTTK w Beskidzie Niskim
wróć do strony ze szlakami PTTK

stat4u