CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ BIERÓWKA
Trasa III: Pamiątki tragicznej historii
Wspomiana wyżej trasa została wyznaczona przez Nadleśnictwo Kołaczyce, które w Leśnictwie Bierówka utworzyło trzy ścieżki (trasy) edukacyjno-turystyczne. Więcej na temat CEE w Bierówce można przeczytać tutaj. Czas przejścia III trasy, w zależności od tempa marszu, wynosi ok. 1-1,5 godz. Wędrując tą trasą, oprócz głównego celu wycieczki, jakim jest cmentarz ofiar z II wojny światowej, po drodze wędrujący mogą zobaczyć zróżnicowanie gatunkowe i wiekowe drzew oraz różnorodność gatunków roślin, w zależności którą porę roku wybierzemy na spacer.
Trasa III, jak już wspomniano, zaczyna się przy Centrum Edukacji Ekologicznej i zmierza utwardzoną leśną drogą w kierunku zachodnim ok. 350 m, w zasadzie po płaskim terenie. Tu przy dużym placu zrywkowym, znajdującym się po lewej stronie, skręca na ten plac w lewo i kieruje się następnie na południe drogą zrywkową. Po ok. 70 m skręca z tej drogi na prawo, w mniej wyraźną dróżkę prowadząc dalej w zasadzie płasko, a następnie lekko w górę. Po pokonaniu górki trasa obniża się i dochodzi do krzyżówki leśnych dróżek. Skręca tu w lewo prowadząc leśną drogą ok. 150 m, by dojść do kolejnej krzyżówki leśnych ścieżek (słupek kierunkowy). Tu skręca pod kątem prostym w prawo i obniża się w dolinę potoku, gdzie na stromszym odcinku leśnicy przygotowali drewniane schodki ułatwiające zejście. Następnie przecina wyraźną drogę leśną i dochodzi do potoku, przez który przerzucony jest drewniany mostek.
Tuż za mostkiem trasa skręca na prawo i zaczyna wspinać się stokiem wąwozu coraz wyżej i wyżej leśną ścieżką. Po drodze stoją słupki z drogowskazami kierunkowymi. Po pokonaniu stromego podejścia ścieżka wydostaje się na bardziej płaski teren, choć prowadzi cały czas w górę, mając po prawej głęboki jar potoku. Po ok. 250 m od ostatniego słupka trasa ścieżki dochodzi do miejsca, gdzie skręca ostro w lewo prowadząc już tylko w dół do drogi z Warzyc do Bierówki, przy której znajduje się główny cel trasy. Wychodzi tuż przy cmentarzu ofiar terroru hitlerowskiego.
Cmentarz - warzycki las był świadkiem jednej z największych w naszym regionie masowych egzekucji. Pierwszych straceń hitlerowcy dokonali już w 1940 roku, podczas której rozstrzelano więźniów z jasielskiego więzienia, a byli to głównie żołnierze Wojska Polskiego ujęci przy próbie przekraczania południowej granicy Polski. Choć Ci zostali rozstrzelani nieco w innym miejscu niż obecnie są pochowani, a miejsce ich rozstrzelania upamiętnia obecnie pomnik przy drodze do Sieklówki. Zostali ekshumowani w 1945 r. i przeniesieni na to miejsce. Natomiast późniejsze egzekucje, które trwały aż do 1944 r., odbywały się w tym miejscu, gdzie znajduje się obecnie cmentarz. Szacuje się, że zamordowano tu blisko 5 tys. osób, w tym oprócz samych Polaków, także Żydów, Łemków oraz jeńców sowieckich z obozu w Szebniach. Hitlerowcy nie oszczędzali nawet dzieci, bowiem wymordowali tutaj kalekie dzieci z ośrodków wychowawczych w Iwoniczu i Miejscu Piastowym.
Jak tutaj dojechać, można przeczytać klikając na ten link, pod którym znajduje się ogólny opis Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce, a także mapka okolicy, która ułatwi lokalizację.
tekst i fot. Dariusz Zając
Ostatnia aktualizacja:
26-11-2015 10:50:20
wróć do strony głównej ze ścieżkami dydaktycznymi
wróć do strony o CEE Bierówka