Szczyty i pasma Beskidu Niskiego

Kornuty (830 m)


Kornuty (829,5 m n.p.m.) - to niezbyt wybijający się w terenie szczyt położony w paśmie Magury Wątkowskiej, przechodząc przez jego wierzchołek można go nawet przeoczyć, gdyby nie znajdujący się tam obecnie słupek z nazwą, postawiony przez MPN. Patrząc na niego z południa lub północy jawi się nam jako długi grzbiet z jednej strony opadający w kierunku szczytu Barwinok (670 m) na zachodzie, z drugiej strony prowadzący w kierunku najwyższego szczytu tego pasma - Wątkowej (846 m). Sam wierzchołek nie przedstawia w sobie większych walorów, oprócz tego, że porośnięty jest lasem. Natomiast jego walorem są południowe i północne stoki. Na południowym stoku znajduje się najbardziej znany rezerwat przyrody w Beskidzie Niskim, o takiej samej nazwie jak szczyt - "Kornuty", który chroni wychodnie skalne z gruboziarnistego piaskowca magurskiego, fantazyjnie ukształtowane podczas osuwiska oraz procesów erozyjnych, a także zespoły roślinne kwaśnej buczyny górskiej i buczyny karpackiej. Natomiast jesli idzie po północne stoki, to też przedstawiają walory przyrodnicze, bowiem wchodzą one w skład Magurskiego Parku Narodowego, a w nim w zlewni Kłopotnicy utworzono Obszar Ochrony Ścisłej "Magura Wątkowska", a więc jeden z najbardziej cennych przyrodniczo obszarów tego parku.

Nazwa rezerwatu oraz pobliskiego szczytu jest pochodzenia wołoskiego, jak wiele innych nazw w Beskidzie Niskim. Pochodzi z języka rumuńskiego (rum. corn oznacza róg), a pasterze wołoscy określali słowem kornuta owcę z zakrzywionymi rogami. Zapewne więc owe wychodnie skalne, swoim wyglądem przypominające sterczące rogi, dały nazwę rezerwatowi i szczytowi i rezerwatowi. Więcej na temat rezerwatu i jego zdjęcia tutaj.

Przez szczyt prowadzi jeden ze starszych szlaków w Beskidzie Niskim, zielony szlak PTTK z Gorlic do węzła szlaków z czerwonym szlakiem GSB, później po powstaniu parku przedłużonym do Ożennej. Oprócz szlaku zielonego w pobliżu szczytu przechodzi żółty szlak z Folusza przez węzeł szlaków pod szczytem, do Bartnego i dalej do Koniecznej.


Ostatnia aktualizacja:
23-05-2017 20:25:20


wróć do strony głównej szczytów BN

stat4u