Szczyty i pasma Beskidu Niskiego

Kanasiówka (831 m)


Kanasiówka (830,7 m n.p.m.) - szczyt ten wznosi się ok. 400 m na północ od głównego wododziału karpackiego, mało zauważalny, którego dalsza część ciągnie się ku północy a zwana jest Kieczerą Długą. Przez okolicznych dawnych łemkowskich mieszkańców zwana była Babą lub Hrabyną. Niektóre mapy i opracowania przewodnikowe podają że szczyt ów ma wysokość 823 m, ale to jest wysokość nie wierzchołka, lecz wysokość węzła szlaków na granicy państwa, który faktycznie wynosi 824,7 m n.p.m. Niczym charakterystycznym w terenie Kanasiówka się nie wyróżnia, bowiem zlewa się ona z pasmem granicznym, więc często trudno ją wypatrzeć. Podobnie nieoznaczony jest wierzchołek, gdy wędrujemy szlakami, natomiast nazwa szczytu jest umieszczona błędnie na węźle szlaków na granicy. Cały masyw Kanasiówki jest zalesiony, więc żadnych widoków tam nie uświadczy, a obejmuje go Jaśliski Park Krajobrazowy, a w nim Rezerwat "Źródliska Jasiołki", której to źródła znajdują się na zachodnim stoku. Natomiast ze stoku wschodniego wypływa jeden z cieków wodnych tworzących później Wisłok, bowiem główne źródło bije z pobliskiej góry Wielki Bukowiec - Pasika (848 m).

Przez sam szczyt prowadzą 2 szlaki turystyczne PTTK. Jeden to zielony szlak z Beska do granicy państwa pod szczytem Kanasiówki i jeszcze ok. 700 m granica prowadzi na przeł. Kalinowską, po czym skręca na południowa stronę grzbietu karpackiego do Kalinova (niegdyś szlak zielony prowadził do Komańczy - więcej o tym). Natomiast drugi, to szlak żółty z Woli Piotrowej przez Wisłok Wielki również prowadzący do granicy państwa, gdzie znajduje się węzeł szlaków. Tam obydwa wspomniane szlaki łączą się z długodystansowym szlakiem granicznym niebieskim im. Kazimierza Pułaskiego, jak i czerwonym szlakiem granicznym słowackim. Szczyt ten wymieniony jest jako jeden z tych, które trzeba zdobyć do odznaki "Korona Beskidu Niskiego" ustanowionej przez PTTK w Jaśle, ale tabliczka z nazwą, tak naprawdę nie jest umieszczona na głównym wierzchołku, a także błędnie podana jest wysokość - 823 m, która wskazywałaby, że chodzi o węzeł szlaków na granicy (choć on naprawdę też ma inną wysokość - 824,7 m n.p.m), a nie wierzchołek główny, oddalony od niej.

Niedaleko od węzła szlaków pod Kanasiówką, na przeł. Kalinowskiej, która oddziela ją od Wielkiego Bukowca (Pasiki 848 m), stoi pomniczek postawiony w 1964 roku na pamiątkę przekroczenia w dniu 20.09.1944 roku przez żołnierzy czechosłowackich granicy swojego kraju. W tym miejscu szlak zielony schodzi do słowackiej wsi Kalinov. Oprócz pomnika, Słowacy postawili tu także mały domek (Nudzovy stan - namiot), w którym można się schronić w razie niepogody, a nawet przenocować.


Ostatnia aktualizacja:
09-05-2017 23:15:10


wróć do strony głównej szczytów BN

stat4u