A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...

Śladami Konfederacji Barskiej w regionie

"Konfederackie" spotkanie w obozie nad Wysową...


obóz konfederatów wysowa jawor

Do dziś zagadką są obozy, które wiosną 1769 r. zakładali konfederaci barscy u niemal wszystkich karpackich przełęczy w Beskidzie Niskim. By je zlokalizować, opisać i ukazać, trzeba miejsca te spenetrować. I dlatego grupa pasjonatów historii konfederacji barskiej, spotkała się we wtorek (30.06.2015r.) na jednym z nich, na górze Jawor nad Wysową.

Na zachód od prawosławnej cerkwi Opieki MB znajduje się wzniesienie oznaczone krzyżem i stosowną tabliczką – to jeden z fragmentów konfederackiego obozu – tu spotkaliśmy się.

Lokalizacja całości obozu wymaga głębszych badań i penetracji – pozwoli to na kompletny obraz tej fortyfikacji. Dokonaliśmy „wizji lokalnej” – w jej wyniku można ustalić wygląd obozu, miejsca obrony artyleryjskiej, strzeleckiej, zagrody dla koni itp.

W pierwszych dniach sierpnia 1770 r. Rosjanie zaatakowali konfederackie obozy nad Konieczną i Wysową. Do dziś można znaleźć ślady tej bitwy, ale jeśli nawet wierzyć przesadzonym rosyjskim raportom o przebiegu tej bitwy i liczbie poległych, to zastanawiający jest brak informacji o mogiłach poległych konfederatów – a wedle tych raportów, miało ich polec 179.

„Wizja lokalna” na pewno wniesie sporo wiedzy, pozwoli na przyszłe przedstawienie całego obozu, na pewno pomoże ustalić rozkład i lokalizację sił walczących stron, przebieg bitwy. Gdy materiał będzie pełny, postaramy się przedstawić i miejsce to, i jakiś rys historyczny.

góra jawor wysowa beskid niski góra jawor obóz konfederatów cigelka łąki beskid niski cigelka łąki beskid niski wysowa łąki beskid niski góra jawor stanowiko ogniowe konfederacja
Ostatnia aktualizacja:
   25-11-2015 22:15:55


wróć do aktualności konfederackich
wróć do strony głównej Konfederacji Barskiej

stat4u