A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...

Śladami Konfederacji Barskiej w regionie

Odsłonięcie tablicy na mogile konfederatów barskich w N. Żmigrodzie


konfederaci nowy żmigród

Dnia 11 listopada 2013 roku w wielu miejscowościach w Polsce obchodzono uroczyście Święto Niepodległości. W tym też dniu, nie inaczej było w Nowym Żmigrodzie, w którym także odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie wolności po ponad stu latach niewoli. W ramach tych obchodów odbyła się uroczystość upamiętniająca konfederatów barskich, których mogiła znajduje się na żmigrodzkim cmentarzu parafialnym. Podczas tej uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu (TMNŻ) oraz inne osoby, a jej poświęcenia dokonał proboszcz tutejszej parafii ks. kanonik Henryk Maguda. Odsłonięcia tablicy dokonał wójt gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn i przedstawiciel TMNŻ Marian Kozłowski, który dodatkowo pokrótce zarysował działania konfederatów barskich w naszym regionie.

konfederaci nowy żmigród

Ów ryngraf jest wykonany z miedzianej blachy w kształcie tarczy, na której umieszczono wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. W rogach tarczy widnieją daty utworzenia konfederacji barskiej i pierwszego rozbioru Polski. Poniżej Matki Bożej wpleciono herb Nowego Żmigrodu. Wokół wizerunku MB widnieją napisy, u góry: „Konfederatom Barskim – Rodacy”, a u dołu, kto ufundował tablicę. Tablica została zaprojektowana przez mieszkającego w Jaśle plastyka Jana Kukułkę, a wykonana przez znanego w jasielskim artystę metaloplastyka pochodzenia ormiańskiego Arama Shakhbazyan'a.

Obecnie tablica ta po odsłonięciu jej i poświęceniu, została zdjęta, bowiem pomnik wieńczący mogiłę ma zostać poddany remontowi, po którym zostanie zamontowana na nowo. Natomiast obok pomnika w tym samym dniu odsłonięto tablicę zamontowaną na kamiennym głazie, informującą, że jest to pomnik konfederatów barskich, a ufundowaną przez Gminę Chrześcijańską z Nowego Żmigrodu.

Sam pomnik wieńczący mogiłę, to najprawdopodobniej kolumna jednego z dworów, którą wieńczy krzyż wykonany z luf muszkietów. Mogiła znajduje się tuż za kaplicą cmentarną. Obecnie kieruje do niej drogowskaz wiszący na jednym z drzew. Jest też drogowskaz kierunkowy przy drodze wojewódzkiej 992 kierujący w stronę cmentarza parafialnego.

Czekamy więc na remont pomnika znajdującego się na mogile oraz na powrót wspomnianej wyżej miedzianej tablicy.

Dariusz Zając

mogiła konfederatów nowy żmigród mogiła konfederatów nowy żmigród mogiła konfederatów nowy żmigród mogiła konfederatów nowy żmigród mogiła konfederatów nowy żmigród mogiła konfederatów nowy żmigród mogiła konfederatów nowy żmigród

Ostatnia aktualizacja:
   25-11-2015 22:11:41


wróć do aktualności konfederackich
wróć do strony głównej Konfederacji Barskiej

stat4u