A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...

Śladami Konfederacji Barskiej w regionie

Odsłonięcie tablicy-ryngrafu konfederackiego w Nowym Żmigrodzie


odsłonięcie ryngrafu nowy żmigród

W niedzielę (29.06.2014 r.), w Nowym Żmigrodzie odsłonięto tablicę – ryngraf upamiętniającą niepodległościowy zryw konfederacji barskiej. W pierwotnym założeniu miała zdobić kolumnę z krzyżem na żmigrodzkiej mogile konfederatów barskich. Względy proceduralne, ale też fakt, że obiekt cmentarza uznawany jest za zabytkowy, skłoniły Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu do zmiany założenia. Uznaliśmy wspólnie, że jej miejsce będzie na frontalnej ścianie tworzącego się Ośrodka Dokumentacji Historycznej i Muzeum w Nowym Żmigrodzie – i tak się stało.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością obok władz Towarzystwa, Dyrektor Muzeum w Dukli, Pan Waldemar Półchłopek, Kustosz Muzeum, Pani Aleksandra Żółkoś, Pan Maciej Śliwa – niestrudzony badacz i poszukiwacz obozów i wszelkich śladów działań konfederatów barskich, Pan Krzysztof Bajrasz, rzeszowianin, „konfederat barski” . Nieoficjalna część tej uroczystości odbyła się w siedzibie żmigrodzkiego GOK-u, gdzie przy skromnym poczęstunku przedstawiliśmy nasze pomysły, plany i zamierzenia.

Jasielscy "konfederaci"

odsłonięcie ryngrafu nowy żmigród odsłonięcie ryngrafu nowy żmigród odsłonięcie ryngrafu nowy żmigród odsłonięcie ryngrafu nowy żmigród odsłonięcie ryngrafu nowy żmigród odsłonięcie ryngrafu nowy żmigród
Ostatnia aktualizacja:
   25-11-2015 22:09:38


wróć do aktualności konfederackich
wróć do strony głównej Konfederacji Barskiej

stat4u