A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...

Śladami Konfederacji Barskiej w regionie

Konfederacka Majówka w Tyliczu i obozie konfederatów w Muszynce


Przeszło miesiąc temu anonsowaliśmy na naszej stronie Konfederacką Majówkę w Tyliczu i Muszynce, organizowaną przez krynickie Centrum Kultury, portal Odkryj Tylicz, wieś Muszynkę, także z naszym skromnym udziałem.

Program Majówki rozpoczęła prezentacja multimedialna „Ślady Konfederacji Barskiej” w opracowaniu Panów Jana Boligłowy i Janusza Kieblesza. Pan Sławomir Błażewicz, kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, wygłosił referat „Pamiątki po Konfederacji Barskiej w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego” okraszony licznymi fotografiami tychże zbiorów.

Następnym punktem Majówki była msza - ta o godzinie 14. Mieliśmy na tyle czasu, by zwiedzić stary i nowy kościół w Tyliczu oraz cerkiew (dziś kościół) w Muszynce. W jej wnętrzu prawdziwy rarytas – ołtarz, który wedle tradycji pochodzi z kaplicy obozu konfederatów barskich w Muszynce. Następnie uczestnicy Majówki przemaszerowali na teren Rezerwatu Okopy Konfederatów Barskich. Dusza się radowała, gdy widać było sporą gromadę uczestników, a najbardziej cieszył duży udział młodzieży. Organizatorzy imprezy zapewnili wspaniałą oprawę uroczystości: była armata strzelająca podczas uroczystości na wiwat, była młodzież ubrana w historyczne stroje konfederatów i szlachty, była także opieka ratowników medycznych.

Już na terenie obozu gości powitali burmistrz Krynicy – Zdroju, Pan Dariusz Reśko i Pan Jan Boligłowa. Mszę za pamięć poległych konfederatów barskich koncelebrowali proboszcz tylickiej parafii ks. prałat Marian Stach i wikariusz Paweł Urbaś. Podczas mszy poświęcono obraz św. Barbary, patronki konfederatów barskich.

Po mszy część artystyczną przedstawiła młodzież: była, a jakże! Pieśń Konfederatów Barskich i inne pieśni patriotyczne. Nas zaskoczyła tak liczna gromada ludzi, a tym bardziej młodzieży. Na polanie, poniżej obozu konfederatów uczestnicy uroczystości częstowani byli gorącą kiełbaską, bigosem i napojami.
Udała się nam ta Majówka!

ps. Kto chciałbym wysłuchać prelekcji, które miały miejsce w Tyliczu, może zrobić to wchodząc na ten link.

tekst i fot. jasielscy "konfederaci"Ostatnia aktualizacja:
   04-05-2016 12:11:43


wróć do aktualności konfederackich
wróć do strony głównej Konfederacji Barskiej

stat4u