A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...

Śladami Konfederacji Barskiej w regionie

Śladami konfederacji barskiej w Klubie Podróżnika w Jaśle


konfederacja barska klub podróżnika jasło

W ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 15 maja 2014 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach Jasielskiego Klubu Podróżnika zorganizowała spotkanie z naszym kolegą Marianem Kozłowskim, turystą, pasjonatem historii, zwłaszcza tej XVIII-wiecznej. Tematem prelekcji była Konfederacja Barska, którą na blisko 2,5 godzinnym spotkaniu przybliżył zebranym zaproszony gość.

Na wstępie zebrani mogli obejrzeć film wprowadzający w zagadnienia konfederacji barskiej ze szczególnym uwzględnieniem Lanckorony i okolic, bowiem został zrealizowany przez tamtejsze Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony, gdzie powstała także "Izba Pamięci" poświęcona tym wydarzeniom. Po jego obejrzeniu nastąpiła właściwa część prelekcji, podczas której najpierw zostały zaprezentowane zagadnienia XVIII-wiecznej polityki ościennych mocarstw, które miały wpływ na powstanie w Barze na Podolu konfederacji barskiej, której to działania przeniosły się także na nasz region.

Dalsza część spotkania to przybliżanie zebranym gościom miejsc w Polsce, a także na Słowacji, związanych z wydarzeniami z okresu działań konfederacji barskiej, które autor odwiedzał podczas swoich wycieczek, głównie rowerowych. Dodatkowo wszystko to zostało wzbogacone zdjęciami i mapkami. Na zakończenie spotkania przenieśliśmy się w nasz region, a więc Karpaty (Beskid Niski i Sądecki oraz Pogórze Karpackie), gdzie po tamtych wydarzeniach znajdujemy sporo miejsc z „pieczątką konfederacji barskiej”, o których to zaproszony gość opowiadał i przedstawił zebranym w formie zdjęć jak i mapek poglądowych. Były to m.in. Rzeszów, Strzyżów, Dęborzyn, Przeł. Szklarska, Nowy Żmigród i Mytarka, Grab, Krynica, Muszynka, Biecz, Kobylanka.

D.Z.
Ostatnia aktualizacja:
   25-11-2015 22:06:29


wróć do aktualności konfederackich
wróć do strony głównej Konfederacji Barskiej

stat4u