A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...

Śladami Konfederacji Barskiej w regionie

Śladami konfederacji po Pogórzu Strzyżowskim


kościół bieździedza

Miał to być godzinny wyjazd na zrobienie zdjęć do ukazania kolejnego miejsca związanego z konfedercją barską, tym razem do Bieździadki, w gminie Kołaczyce powiatu jasielskiego. Wyjechaliśmy rankiem 9 czerwca br., by przez Gorajowice i pasmo Wzgórz nad Warzycami dotrzeć do Bieździadki. Wieś znana jest m.in. z dawnej fabryki szpalerów Romerów. Kiedyś był tu okazały dwór wspomnianej rodziny Romerów - szkoda, że dziś w ruinie! Jest jeszcze cmentarz z I wojny światowej (nr 41).

Przyczyną naszego wyjazdu stała sie króciutka wzmianka o hipotetycznej mogile konfederatów barskich na Kocim zamku, na południowy zachód od dworu. Informację te zawiera Inwentarz zabytków powiatu jasielskiego* Stanisława Tomkowicza. Miał to być tylko wypad na „sesję zdjęciową”, trwający co najwyżej godzinę – stało sie jednak inaczej.
Chcieliśmy przy okazji poznać autora przewodnika turystycznego** o Bieździedzy i okolicach, pana Bolesława Wójtowicza, sądząc, że pomoże nam w potwierdzeniu hipotezy Tomkowicza. Niestety, spóźniliśmy się! Pan Bolesław, emerytowany nauczyciel i regionalista zmarł na wiosnę br. Jednakże chcieliśmy zdobyć ten przewodnik, a że historia tych małych naszych Ojczyzn zazwyczaj „leży na cmentarzu, w kościele i czasem w szkole” to pierwsze swe kroki skierowaliśmy do przepięknego gotyckiego kościoła w Bieździedzy. Mieliśmy szczęście – tuż po nas wszedł Proboszcz, ks. Władysław Depa.

bieździadka cmentarz 41

Ta godzina na zdjęcia zaczęła się nam rozrastać. Z sympatycznej rozmowy wynieśliśmy „namiary” na wspomniany przewodnik i jakby list polecający do pobliskich Januszkowic pod Brzostkiem. Po drodze był jeszcze kołaczycki GOK z siedzibą w Bieździedzy, przemiła jego gospodyni, Pani Ewa Piekarska i niebagatelna Jej pomoc w uzyskaniu przewodnika. Mamy też nadzieję na współpracę w naszym przedsięwzięciu.

Teraz Januszkowice. W tutejszej parafii Zwiastowania NMP przechowywany jest konfederacki relikt! – wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem i symbolicznym przedstawieniem Świętej Trójcy. Wizerunek ten zostawili konfederaci barscy w kapliczce w pobliskiej Opacionce będąc w odwrocie przed Moskalami. Do dziś przekaz o tym wydarzeniu jest zachowany i kultywowany. Dzięki uprzejmości Proboszcza, ks. kanonika Stanisława Mirka mamy okazję wizerunek ten zobaczyć, sfotografować, i co najważniejsze - możemy informację o nim zamieścić na naszych łamach. Co też niedługo uczynimy.

Z zakładanej godziny, zrobiły się cztery – udane!

D.Z.


* Stanisława Tomkowicza Inwentarz zabytków powiatu jasielskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2001.
** Bolesław Wójtowicz, Przewodnik turystyczny. Poznajemy piękno Ziemi Bieździedzkiej i najbliższej okolicy - zabytki historyczne i pomniki przyrody, Bieździedza 2011.

Ostatnia aktualizacja:
   25-11-2015 22:04:34


wróć do aktualności konfederackich
wróć do strony głównej Konfederacji Barskiej

stat4u