A kiedyś łopotał tu sztandar konfederatów barskich...

Śladami Konfederacji Barskiej w regionie

X. Rajd im. Kazimierza Pułaskiego Szlakami Beskidu Niskiego


10 rajd szlakami konfederatów beskid niski

W dniach 1 i 2 października odbył się już X. Rajd im. Kazimierza Pułaskiego Szlakami Beskidu Niskiego, tym razem z metą w Banicy k. Izb. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Nadleśnictwo Łosie, Urząd Gminy w Uściu Gorlickim, Zespół Szkół Zawodowych w Gorlicach i Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych w Bieczu. Koordynatorem i wodzirejem rajdu był Pan Jerzy Bugno, a uczestnikami ponadgimnazjalna młodzież powiatu gorlickiego.

Jasielscy „konfederaci” zostali zaproszeni do pełnego uczestnictwa w tym rajdzie. Jednakże obowiązki zawodowe nie pozwalały na pełne uczestnictwo – wybraliśmy jego zakończenie. Wyruszyliśmy 2. października rano – nie odmówiliśmy sobie, skoro to konfederacki klimat, odwiedzenia miejsc związanych z konfederacją barską. A więc: szańca nad Izbami, a raczej tego, co po nim zostało i głośnego ostatnio pobliskiego Szubienicznego Wierchu. Po drodze aż miło było patrzeć, jak do celu w Banicy, podążają liczące po kilkanaście osób grupy młodzieży.

Pomimo deszczowej pogody i mgły, w rajdzie tym uczestniczyło ponad 280 uczniów. Około godziny 14., na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Banicy, zebrała sie prawdziwa rzesza młodych „konfederatów barskich”. Gorący posiłek, napoje, kiełbaska z rożna – to dla ciała, a „dla ducha” konkurs wiedzy o konfederacji barskiej i turystyczny. W przerwie króciutka historia Szubienicznego Wierchu – dziś bardzo znanego szczytu po medialnym szumie wywołanym pomysłem postawienia pomnika Kazimierza Pułaskiego w Wysowej*. Dla laureatów konkursów nagrody, a dla nas cenne kontakty z ludźmi podzielającymi naszą pasję.
Serce się raduje!

--------------------------

* http://www.gazetakrakowska.pl/
  http://www.polskatimes.pl/
  http://www.isakowicz.pl/

jasielscy "konfederaci"


wezbrana rzeka biała krzyż obóz konfederatów nad izbami krzyż obóz konfederatów nad izbami kapliczka nad izbami 10 rajd konfederatów banica 2014 10 rajd konfederatów banica 2014 10 rajd konfederatów banica 2014 10 rajd konfederatów banica 2014

Ostatnia aktualizacja:
   25-11-2015 21:56:35


wróć do aktualności konfederackich
wróć do strony głównej Konfederacji Barskiej

stat4u