G.I.N. Jasło - prace porządkowe 2014


gin jasło

W październiku 2014 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, pojechaliśmy zobaczyć jak przetrwał zimę "nasz" cmentarz z I wojny światowej na górze Kamień, który "wskrzesiliśmy do życia" w latach 2003-2005. Po drodze odwiedziliśmy Leśnictwo Wola Niżna, by spotkać się z naszym znajomym leśnikiem, z którym przez te wszystkie lata współpracowaliśmy odnośnie tego cmentarza. Później jeszcze mieliśmy okazję zobaczyć, że trwa remont dawnej cerkwi greckokatolickiej w tej miejscowości.

Sam cmentarz po naszym wejściu na górę wyglądał całkiem nieźle, ogrodzenie zachowało się w nienaruszonym stanie, choć niewątpliwie niektóre słupki nie stoją już zbyt mocno i w najbliższym czasie będą wymagać wymiany na nowe po tych ponad 10 latach. Na początku jak zwykle chcieliśmy wyciągnąć z naszej tajnej skrytki narzędzia, wodę, olej i inne rzeczy potrzebne do prac porządkowych. Okazało się jednak, że było to nieco utrudnione z uwagi na to, że chyba jakiś zwierz zadomowił się w tam na zimę, który na dodatek poobgryzał nakrętki od pojemników z olejem :). Ale zrobił to tak, że olej się nie wylał na szczęście. Po odzyskaniu oleju, jak co roku, całe ogrodzenie zostało zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.

cmentarz wojenny kamień 2014

Niestety zimy nie przetrwała tabliczka z napisem: PODZWOŃ … nam poległym w walce i cierpieniu / Na KAMIENIU powstała sława naszego życia i śmierci, bowiem drzewo na którym była zawieszona zbyt wiele urosło od ostatniego naszego pobytu tamże i poprzez łańcuch wyrywało wspornik, który łączył go z tabliczką. Musieliśmy zabrać tabliczkę do domu, by naprawić uszkodzenie. Więc obecnie nie ma jej przy wiszącym tam dzwonie wykonanym z łuski pocisku.

Na oprysk cmentarza preparatami było już za późno, więc nawet nie nastawialiśmy się na to. Jedynie co zrobiliśmy, to zaczynające powoli rozrastać się ostrężyny, jak i młode drzewka usunęliśmy mechanicznie, by nieco spowolnić ich rozrost, a w przyszłości uchronić przed ponownym zawładnięciem przez nie tym cmentarzem.

Jadąc na Kamień, byliśmy ciekawi, czy w ramach Szlaku Frontu Wschodniego z I wojny światowej ustawiono przy tych kilku cmentarzach w masywie Kamienia jakąś przynajmniej jedną wspólną tablicę, bowiem z wydanego folderu przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego cmentarze te figurują jako jedne z obiektów tegoż. Niestety takiej tablicy, jak przy innych tego typu obiektach, nie uświadczyliśmy żadnej. Jedynymi tablicami jest ta przy polskim cmentarzu, którą zawiesiliśmy na początku prac, jak i jedyna zachowana tablica przy największym obszarowo cmentarzu słowackim, znajdującym się po przeciwnej stronie granicy.

Po porządkach na Kamieniu, podjechaliśmy jeszcze do "naszej" mogiły nieznanego węgierskiego Honweda w pobliskiej Zyndranowej, którą ukazaliśmy turystom w 2004 roku. Mogiła znowu bardzo zarośnięta, pomimo, że rok wcześniej spryskaliśmy jej otoczenie preparatami do walki z chaszczami. Chaszcze zostały na razie wycięte mechanicznie i mogiła ponownie jest widoczna, ale może na wiosnę uda nam się podjechać, by ponownie spryskać ją chemikaliami. Ponadto pomalowaliśmy płotkowe ogrodzenie jak i krzyż. Zamontowane rok wcześniej nowe tablice informacyjne trzymają się na razie dobrze.

I tak po całym dniu pracowitej tułaczki po Beskidzie Niskim wreszcie udaliśmy się do Jasła. Następny wyjazd w przyszłym, 2015 roku, może nieco wcześniej niż w jesieni, czyli na wiosnę. Zobaczymy czy nam się to uda...

G.I.N Jasło


jesień beskid niski 2014 jesień beskid niski 2014 leśne kaskady masyw kamień cmentarz wojenny kamień nad jaśliskami 2014 cmentarz wojenny kamień nad jaśliskami 2014 cmentarz wojenny kamień nad jaśliskami 2014 cmentarz wojenny kamień nad jaśliskami 2014 cmentarz wojenny kamień nad jaśliskami 2014 cmentarz wojenny kamień nad jaśliskami 2014 cmentarz wojenny kamień nad jaśliskami 2014 cmentarz kamień słowacja cmentarz kamień słowacja szlak graniczny okolice kamienia szlak graniczny okolice kamienia szlak graniczny okolice kamienia mogiła kamień nad jaśliskami cerkiew wola niżna remont mogiła honweda zyndranowa mogiła honweda zyndranowa mogiła honweda zyndranowa mogiła honweda zyndranowa chmury zyndranowa

wróć do strony głównej o G.I.N.

stat4u