Wodospad na potoku Wisłoczek


Wodospad na potoku Wisłoczek, nieopodal miejscowości o tej samej nazwie, to całkiem duża i ciekawa kaskada jak na warunki Beskidu Niskiego, w którym jest położony. Próg skalny, z którego woda spada, ma ok. 3 m wysokości. U podnóża progu wytworzyła się głębia, w której spokojnie można się wykąpać. W okolicy wodospadu, dzięki temu uskokowi terenu odsłonił się przy okazji tzw. flisz karpacki, z którego zbudowany jest Beskid Niski, czyli naprzemianległe warstwy łupków, iłów i zlepieńców powstałych w dawnym morzu, które tu istniało. Przy wodospadzie umieszczono tablicę informacyjną, głównie z informacjami o Wisłoczku.

Jeśli idzie o potok Wisłoczek, to wypływa on spod północnych stoków szczytu Jawornik (762 m), na wysokości ok. 720 m n.p.m. i przepływając przez wieś, tworząc gdzieniegdzie mniejsze kaskady dopływa do miejsca, gdzie utworzył się próg skalny tworzący nasz wodospad. Tu poziom potoku wynosi już 440 m n.p.m., więc spadek terenu to 280 m wysokości na odcinku ok. 4,7 km. Wisłoczek jest lewym dopływem rzeki Wisłok, do której wpada w okolicach Rudawki Rymanowskiej.

Będąc już w tej okolicy, warto wiedzieć, że wieś Wisłoczek do 1946 roku była zamieszkiwana przez ludność łemkowską, którzy wyjechali jeszcze przed Operacją "Wisła" na Sowiecką Ukrainę. Po społeczności tej pozostał cmentarz z nagrobkami oraz cerkwisko otoczone murkiem z łamanego kamienia oraz ruina dzwonnicy przy nim. Natomiast obecnie wieś zamieszkana jest przez nowych zasiedleńców, którzy przybyli tu pod koniec lat 60. z Zaolzia. Co ciekawe, jeśli odwiedzni mieszkańcy Łemkowie byli wyznania greckokatolickiego, tak nowi mieszkańcy są zupełnie innego wyznania - są Zielonoświątkowcami. Mają tu swój Dom Modlitwy i chętnie widzą na swoich nabożeństwach przybyszów spoza wspólnoty.

Jak tu trafić?

Jeśli poruszamy się samochodem, to mamy w zasadzie tlko jedną możliwość, by tu dojechać. Musimy odbić z drogi wojewódzkiej 889 w miejscowości Pastwiska w dolinę rzeki Wisłok. Mijamy zabudowania Pastwisk, następnie przejeżdżamy do Rudawki Rymanowskiej, także mijamy jej nieliczne zabudowania i za nimi dojeżdżamy do krzyżówki dróg. Na krzyżówce skręcamy w prawo do Wisłoczka, po chwili bardziej uważni zauważą, że mijamy istniejącą tu niegdyś łemkowską wieś Tarnawka, po której zostały 2 cmentarze i cerkwisko. Po 2,3 km od ostatniej krzyżówki dojedziemy na miejsce, gdzie znajduje się wspomniany wodospad. Znajduje się on niedaleko bazy studenckiej SKPB Rzeszów. Jak dojedziemy do ostrego zakrętu w lewo, to znak, że przejechaliśmy miejsce, o którym tu mowa i musimy nieznacznie wrócić. Dane GPS: 49o 30' 44.41" i 21o 53' 0.69".

opracowanie i fot. Dariusz Zając


Ostatnia aktualizacja:
12-02-2018 20:50:25

wróć do strony głównej z wodospadami

stat4u