Cmentarze wojenne Galicji Zachodniej - okręg II Jasło
Okręg cmentarny nr II Jasło jest jednym z mniejszych jeśli idzie o powierzchnię terenu zajmowanych przez cmentarze wśród zachodniogalicyjskich okręgów. Obejmuje on tereny na Pogórzu Karpackim oraz w Dołach Jasielsko-Sanockich, na południu w okolicach Cieklina sięgając pogranicza z Beskidem Niskim, a tym samym granicząc tam z okręgiem I - Żmigród. Rozmieszczono w nim 31 cmentarzy o numeracji od 12 do 42. Większość z nich leży na terenie powiatu jasielskiego, tylko 5 z nich w powiecie tarnowskim (gm. Szerzyny). W okręgu tym znajdują się cmentarze wysunięte najdalej na wschód ze wszystkich zachodniogalicyjskich cmentarzy, są to nr 19 w Tarnowcu i nr 20 w Bierówce.
Cmentarze tego okręgu powstawały pod okiem kierownika artystycznego i zarazem projektanta por. Johanna Jägera, rzeźbiarza z Drezna. Nekropolie jego autorstwa budowane były głównie z kamienia lub betonu, na polach grobowych spotykamy najczęściej krzyże żeliwne, choć spotkać można także drewniane, chociażby w Sieklówce (42), czy Warzycach (21). Największy obszarowo cmentarz znajduje się w Ołpinach (nr 34), położony na wzgórzu nad wsią, skąd pięknie widać całe pasmo Brzanki i Liwocza. Kiedy trwały prace przy jego budowie, nie dokończono go, dopiero niedawno przy remoncie zbudowano pomnik centralny. Najmniejszy natomiast, to cmenatrz nr 12 w Cieklinie, na pograniczu z Dobrynią. Choć nie wiadomo ile powierzchni liczyły zniszczone kwatery założone na żydowskich kirkutach - Ołpiny nr 35, czy nr 22 w Jaśle. Ciekawą koncepcję zastosowano na cmentarzu nr 14 w Cieklinie, który zaprojektowano w formie Drogi Kalwaryjskiej, którą zaczyna duża kaplica główna, a dalej następne kapliczki i kawatery grobowe. Innym kolejnym ciekawym założeniem architektonicznym jest cmentarz nr 13, także w Cieklinie, w formie kurhanu kamienno-ziemnego, gdzie pochowani są tylko żołnierze rosyjscy. Z jednego z cmentarzy, nr 37 w Krajowicach, polegli zostali ekshumowani i przeniesieni na cm. 36 na Podzamczu. Niektóre z cmentarzy zostały poważnie zniszczone. Cmentarz nr 24 w Jaśle, jako że założony w obrębie kirkutu zniszczony został przez hitlerowców zupełnie, a cmentarz 23 w Jaśle znajdujący się na cmentarzu komunalnym zajęty został przez cywilne pochówki. Na cmentarzu nr 19 w Tarnowcu zaburzono kompozycję, wstawiając po II wojnie na środku pomnik upamiętniający poległych członków ruchu oporu i pomordowanych w latach (1939-45) - obecnie po remoncie pomnik przesunięto do jednego z boków cmentarza.
Niemalże połowa cmentarzy (14) tego okręgu posiada inskrypcje autorstwa Hansa Hauptmana. Teren tego okręgu nie ma charakteru górskiego, ale część cmentarzy rozmieszona jest na pagórkach i wzniesieniach, co oddaje jedna ze wspomnianych inskrypcji:
Przez ten las przeszła śmierć
Otarła się o wasze ciała i zepchnęła je w groby
Kroczcie jej śladami i siejcie nowe szczęście,
którym obdarzyło was słońce pokoju
na tych samotnych wzgórzach, które toną w kwiatach
w czarze światowej wiosny.
Cmentarz nr 12 w Cieklinie - Józefów (gm. Dębowiec)
Cmentarz nr 13 w Cieklinie (gm. Dębowiec)
Cmentarz nr 14 w Cieklinie (gm. Dębowiec)
Cmentarz nr 15 w Harklowej (gm. Skołyszyn)
Cmentarz nr 16 w Osobnicy (gm. Jasło)
Cmentarz nr 17 w Osobnicy (gm. Jasło)
Cmentarz nr 18 w Dębowcu - kwatera na cmentarzu parafialnym (gm. Dębowiec)
Cmentarz nr 19 w Tarnowcu - kwatera na cmentarzu parafialnym (gm. Tarnowiec)
Cmentarz nr 20 w Bierówce (gm. Jasło)
Cmentarz nr 21 w Warzycach (gm. Jasło)
Cmentarze nr 22, 23 i 24 w Jaśle
Cmentarz nr 25 w Trzcinicy - kwatera na cmentarzu parafialnym (gm. Jasło)
Cmentarz nr 26 w Sławęcinie (gm. Skołyszyn)
Cmentarz nr 27 w Bączalu (gm. Skołyszyn)
Cmentarz nr 28 w Jabłonicy (gm. Skołyszyn)
Cmentarz nr 29 w Siepietnicy-Bugaj (gm. Skołyszyn)
Cmentarz nr 30 w Święcanach (gm. Skołyszyn)
Cmentarz nr 31 w Szerzynach (gm. Szerzyny)
Cmentarz nr 32 w Szerzynach (gm. Szerzyny)
Cmentarz nr 33 w Swoszowej (gm. Szerzyny)
Cmentarz nr 34 w Ołpinach (gm. Szerzyny)
Cmentarz nr 35 w Ołpinach (gm. Szerzyny)
Cmentarz nr 36 i 37 Jasło - Podzamcze
Cmentarz nr 38 Kołaczyce (gm. Kołaczyce)
Cmentarz nr 39 Kołaczyce - kwatera na cmentarzu parafialnym (gm. Kołaczyce)
Cmentarz nr 40 Bieździedza - kwatera na cmentarzu parafialnym (gm. Kołaczyce)
Cmentarz nr 41 Bieździadka (gm. Kołaczyce)
Cmentarz nr 42 Sieklówka - kwatera na cmentarzu parafialnym (gm. Kołaczyce)
Ostatnia aktualizacja:
16-01-2016 20:44:40