Łemkowskie cerkwie Beskidu Niskiego - powiat jasielski

Cerkwie w powiecie jasielskim znajdują się w południowej części, w Beskidzie Niskim. Są budowlami, które stawiali niegdyś mieszkający tu od wieków Łemkowie, ludność pochodzenia rusińskiego, zamieszkująca cały Beskid Niski i nie tylko. Niegdyś było ich więcej, ale nie wszystkie dotrwały do obecnej chwili, część została rozebrana już po wojnie, w tym ciekawa cerkiew w Woli Cieklińskiej na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Jasielskiego. Pozostały po nich miejsca, zwane cerkwiskami.
Obecnie obiekty cerkiewne znajdują się w ośmiu miejscowościach tego powiatu, są to: Desznica, Krempna, Kotań, Pielgrzymka, Myscowa, Polany, Świątkowa Wielka i Świątkowa Mała. 5 obiektów to drewniane świątynie, a 3 z nich są murowane. Wśród nich tylko jedna jest obrządku prawosławnego (Pielgrzymka), pozostałe pełnią obecnie funkcję jako kościoły rzymskokatolickie, z tym, że w świątyni w Polanach odbywają się także msze greckokatolickie. Cerkwie drewniane prezentują typowy dla Beskidu Niskiego typ zachodniołemkowskiego budownictwa cerkiewnego, z trójdzielnym podziałem budowli na tzw. babiniec, nawę główną i prezbiterium. Natomiast ciakawą bryłę posiada cerkiew w Polanach zbudowana na planie krzyża greckiego, z centralną kopułą wzorowaną na świątyniach bizantyjskich.
KOTAŃ - cerkiew greckokatolicka pw. św.św. Kosmy i Damiana (XIX w.)

















ŚWIĄTKOWA MAŁA - cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła (XVIII w.)




















ŚWIĄTKOWA WIELKA - cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła (XVIII w.)


















KREMPNA - cerkiew greckokatolicka pw. św.św. Kosmy i Damiana (XVIII w.)


















PIELGRZYMKA - cerkiew niegdyś greckokatolicka, obecnie prawosławna pw. św. Michała Archanioła (XVIII w.)













MYSCOWA - cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewy (XVIII w.)












POLANY - cerkiew greckokatolicka pw. św. Jana Złotoustego (pocz. XX w.)















DESZNICA - cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra (XVIII w.)















Fot. Bożena Jurkowska, Dariusz Zając
Ogólnie o budownictwie cerkiewnym na Łemkowszczyźnie, o ikonostasie i pozostałym wyposażeniu wnętrza cerkwi można poczytać na stronie głównej galerii cerkwi. Stamtąd można też wejść do działów, gdzie obejrzymy cerkwie łemkowskie w innych częściach Beskidu Niskiego.
Ostatnia aktualizacja:
04-01-2016 23:42:56