Zbudują wieżę widokową na Cergowej (716 m)


Początkiem 2017 roku został rozpisany przetarg na budowę wieży widokowej na znanym szczycie Beskidu Niskiego - Cergowej 716 m n.p.m. (inaczej zwana Wielką Górą lub Cergowską Górą). To charakterystyczny trzywierzchołkowy szczyt Beskidu Dukielskiego, widoczny z wielu miejsc, i z rożnych stron wyglądający dość odmiennie. Na jego stromych północnych stokach znajduje się Rezerwat "Tysiąclecia na Górze Cergowej" chroniący fragment lasu mieszanego o cechach zespołu naturalnego z bogatą florą. Masyw Cergowej znany jest z licznych jaskiń, a także z cudownego źródełka zwanego "Złotą Studzienką" związanego z pobytem tu św. Jana z Dukli. Na szczycie stoi obecnie metalowy krzyż. Przez wszystkie 3 szczyty prowadzi Główny Szlak Beskidzki PTTK koloru czerwonego, ponadto przez główny wierzchołek prowadzi szlak gminny z Dukli przez Zawadkę Rymanowską i Piotrusia (728 m) do Stasianego.

Inwestorem jest gmina Dukla, a wyłonionym wykonawcą robót spośród trzech startujących w przetargu podmiotów będzie STAL - TECH sp. z o.o. z Michałówki w gminie Radymno, który zaoferował najniższą kwotę, tj. 682 647,27 zł z terminem wykonania do 31.07.2017r. Co ciekawe, nie będzie to pierwsza tego typu budowla na szczycie, bowiem na Cergowej niegdyś postawiono już dużą drewnianą wieżę triangulacyjną do pomiarów geodezyjnych, takich wież w regionie było znacznie więcej. W internecie można było swego czasu obejrzeć zdjęcie z jej widokiem. Niewątpliwie była ona wykorzystywana także przez turystów wychodzących na zalesiony już wówczas szczyt, by móc podziwiać widoki. Pomysł budowy wieży widokowej w tym miejscu dla turystów nie jest nowy, wszak już sprawa ta wypłynęła w 2006/2007 roku, kiedy to radni gminy wyrazili zgodę na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, zrobiła to także wojewoda Ewa Draus, co umożliwiło staranie się o budowę. Mówiono wtenczas o budowie platformy widokowej z krzyżem, a nawet chodziły słuchy, że może to być 30-metrowa kopia paryskiej wieży Eiffla. Na budowę zgodzili się także leśnicy, ale pomysł nie spodobał się ekologom, którzy twierdzili, że to niepotrzebna ingerencja w przyrodę tej góry. I jak widać, na tym się sprawa zakończyła wówczas, bowiem wieża nie stanęła. Nowa wieża, która ma być gotowa już w połowie wakacji 2017 roku, będzie konstrukcji drewnianej, poszycie dachu z gontu drewnianego, podwójnego i łupanego. W budowli zaprojektowano instalację elektryczną sygnalizacyjną zasilaną z urządzenia wyposażonego w baterie ładowane przez panele fotowoltaiczne oraz instalację odgromową.

W ogłoszeniu o zamówieniu na budowę tej wieży napisano m.in.: "Przedmiotem inwestycji jest budowa drewnianej wieży widokowej o wysokości 21,72 m (do szczytu krokwi) wraz z zagospodarowaniem otoczenia wieży w obrębie wydzielonej działki nr 1745/12 w m-ci Cergowa. Budowla - wieża widokowa ze ścianami otwartymi zadaszona dachem wielospadowym. (...) Posiadać cztery poziomy użytkowe - przyziemie ze ścianami opcjonalnie poszytymi gontem do wys. ok. 1,20 m, które mogą stanowić osłonę wiatrową dla turystów, trzy platformy pośrednie z miejscami stojącymi, oraz platformę widokową z miejscami siedzącymi. Długość i szerokość całkowita wieży widokowej bez okapu będzie wynosiła: 9,48 x 9,48 mb.".

Projektantem wieży jest mgr inż. arch. Stefan Stempin z Pracowni Projektowania Architektonicznego "Architraw" z Krosna. Jak napisano w Projekcie budowlanym..., wieża ta "(...) nawiązuje kształtem i proporcjami elewacji do tradycyjnych tzw. „kanadyjskich wież wiertniczych” charakterystycznych dla krajobrazu Podkarpacia z okresu przed II Wojną Światową, forma ta jest wynikową obserwacji konstrukcji dzwonnic sakralnych i zapisów planu miejscowego narzucającego kształt krzyża, pozbawionych poszycia ścian. W sąsiedztwie obiektu nie ma istniejącej zabudowy, która mogłaby narzucać kształt i formę detalu lub profilu bryły. Zastosowane profile belek i krokwi zostały zaczerpnięte z encyklopedii detalu snycerskiego Liebolda, który jest często spotykany w zabytkowych budynkach sanatoryjnych Iwonicza i Rymanowa Zdroju".

Widok z przyszłej wieży będzie dość rozległy, bowiem oprócz najbliższej okolicy, czyli Beskidu Niskiego, będzie widoczne Pogórze Karpackie z Dołami Jasielsko-Sanockimi, ponadto Bieszczady z połoninami, Karpaty słowackie, Tatry, Beskid Sądecki, czy Gorce. Była by to już kolejna wieża widokowa w naszym regionie, choć tak licznie ich tu wcale nie ma. Tego typu obiekty w Beskidzie Niskim znajdują się już na Baranim (754 m), Jaworzu (880 m), Grzywackiej (657 m), czy dawna metalowa wieża na Pasice (nie zbudowana dla turystów) oraz słowacka wieża nad Przełęcza Dukielską. W czasie budowy wieży należy się liczyć z trudnościami dla turystów na trasie czerwonego szlaku GSB z Lubatowej (skręt z drogi asfaltowej) na Cergową, bowiem tamtędy wyznaczono trasę dostarczania materiałów na szczyt. Tylko u podnóża Cergowej od strony południowej, transport będzie odbywał się poza szlakiem, starą drogą, ktorą dawniej prowadził GSB.


wróć do archiwum aktualności

stat4u