Karpacka Troja - świadek czasów chrztu Polski


W dniach 10-11 września 2016 r. w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła odbyła się ogólnopolska inauguracja obchodów 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło przewodnie w Polsce brzmi: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”. Wybranie tego tematu miało na celu zwrócenie uwagi na to, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. W trakcie tej dwudniowej imprezy zatytułowanej „Karpacka Troja – świadek czasów chrztu Polski” można było zobaczyć szereg ciekawych inscenizacji z życia ówczesnych Słowian w aranżacji wczesnośredniowiecznej, z szeregiem obrzędowości, która towarzyszyła ważnym wydarzeniom w ich życiu. A były to: zaślubiny pogańskie, narodziny, postrzyżyny (rytualne obcięcie włosów ok 7-letniemu chłopcu, połączone z nadaniem imienia), zdobycie grodu "Wały Królewskie", inscenizacja ciałopalnego pochówku władcy grodu oraz chrztu młodego księcia. Wszystkie one były barwnie odtworzone przez pasjonatów fascynujących się dawnymi czasami, wraz z towarzyszącą muzyką wczesnośredniowieczną, a także często z udziałem publiczności, jak to miało np. miejsce przy zaślubinach.


W międzyczasie w sali konferencyjnej muzeum można było obejrzeć filmy historyczno-archeologiczne Zdzisława Cozaca przedstawiające historię Karpackiej Troi oraz inne związane w zalążkami państwa polskiego, a były to: "Miasto zatopionych Bogów" o historii wczesnośredniowiecznego Wolina, mające swoje odzwierciedlenie w zapisach kronikarzy, czy w staroskandynawskich sagach; "Ukryte gniazdo dynastii" - czyli próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, gdzie faktycznie mieściła się piastowska stolica; "Wyspa władców", który był opowieścią o Ostrowie Lednickim i historii piastowskiego grodu i na koniec najnowszy film pt. "Krzyż i korona", który opowiadał o początkach chrześcijaństwa poprzez chrzest Mieszka I. Wszystkie filmy utrzymane są w nowoczesnej aranżacji, bowiem to wynik historycznych rekonstrukcji połączonych z komputerowymi animacjami, dzięki czemu pozwoliły widzom poznawać historię, ale także poczuć atmosferę sprzed tysiąca lat. W każdym filmie oprócz scen, pojawiają się wypowiadający się naukowcy, historycy i archeolodzy, prowadzący badania nad tym okresem w dziejach. Po filmach odbyło się spotkanie z reżyserem, który opowiadał zebranym, jak powstawały te filmy, i z jakimi problemami musiał się zmierzyć, by powstały. Po tym spotkaniu odbyła się prelekcja w formie wykładu prof. dr hab. Michała Parczewskiego pt. „Pierwsi Chrześcijanie na północ od Karpat i Sudetów”, podczas której można było usłyszeć, że z elementami chrześcijaństwa mogliśmy mieć do czynienia na terenach obecnej południowo-wschodniej Polski dużo wcześniej niż kiedy Mieszko I przyjmował chrzest w 966 roku. Profesor zastrzegł jednak, że jest to na razie jego hipoteza, którą może kiedyś uda się potwierdzić poprzez badania archeologiczne.

Oprócz atrakcji wspomnianych wyżej, w trakcie imprezy można było również zwiedzać Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, zarówno pawilon wystaw, park archeologiczny jak i teren grodziska z wieżą widokową, skąd można podziwiać okolicę. Wśród eksponatów, przy wejściu do pawilonu wystawienniczego można było obejrzeć znalezione ostatnio pod Nowym Żmigrodem 4 brązowe miecze pochodzące sprzed trzech tysięcy lat. Dla dzieci przygotowana była salka Małego Odkrywcy, gdzie zajęcia obejmują historię grodu w Trzcinicy, a ich charakter oraz poziom dostosowany jest do wieku i potrzeb dzieci. Ponadto, odwiedzający Karpacką Troję mogli poznać różnorodne rzemiosła z czasów słowiańskich, jak barwnie się oni ubierali, ich uzbrojenie oraz jak walczyli. Można było także kupić sobie różnorodne pamiątki.

Na zakończenie dwudniowej imprezy, w niedzielę zagrał zespół "Jar", tworzący i wykonujący swoje utwory w oparciu o muzyczne i liryczne zapisy etnografów jak i dzięki podaniom, legendom związanym z obrzędowością ludową Słowian. Zespół tworzą Aleksander Michniewski (dudy, gęśle, mandola, dwojnice, flety, drumla, piszczałki, lira korbowa, gusli, śpiew), Adam Michniewski (lutnia, mandola, gusli, piszczałki, lira korbowa, śpiew) oraz Aleksander Majchrzak (bębny). Tutaj można posłuchać próbki ich muzycznych możliwości artystycznych - link.

fot. Bożena Jurkowska, Dariusz Zając

wróć do archiwum aktualności

stat4u