Zmiany na szlaku zielonym Besko - Komańcza


Końcem 2015 roku nastąpiła zmiana na dość długim - bo mającym 50 km - szlaku prowadzącym przez północno i południowo-wschodnią część Beskidu Niskiego. Jest nim zielony szlak: Besko - Moszczaniec - Kanasiówka - Garb Średni - Dołżyca - Komańcza, którym w terenie zajmowały się dwa Oddziały PTTK: Krosno i Sanok. Zmiana ta polega na przerwaniu jego ciągłości w paśmie granicznym od okolic Kanasiówki i Garbu Średniego. A dokładniej od przełęczy Kalinowskiej (słow. Kalinovske sedlo), gdzie znajduje się pomnik, do okolic Garbu Średniego (822 m).

Mimo przerwania ciągłości, powstałe w ten sposób 2 oddzielne szlaki, nie kończą się na granicy państwa. W ramach porozumień PTTK i KST, podobnie jak stało się to już w innych częściach Beskidu Niskiego (choćby w okolicach Wysowej), odcinki polskich szlaków zostały przedłużone i sprowadzone na teren Słowacji do przygranicznych tamtejszych miejscowości: Kalinov i Vydran. W tym celu Słowacy musieli zmienić kolory swoich szlaków w tej okolicy z niebieskiego i żółtego na zielony.

Tak więc obecnie nie istnieje już szlak Besko - Komańcza, w zamian mamy teraz szlaki polsko-słowackie. Pierwszy z nich, to zielony szlak: Besko - Puławy G. - Moszczaniec - Kanasiówka - przeł. Kalinowska - Kalinov, długości 40 km (polski odcinek liczy 34 km + 0,7 km granicą). Drugi szlak jest również zielony, prowadzi z Komańczy przez Dołżycę na Średni Garb (822 m) i stąd sprowadza na teren Słowacji w kierunku miejscowości Vydraň, choć na drogowskazie na granicy widnieje Daňova. Poniżej na podkładzie mapy Wyd. Compass przedstawiłem te zmiany.

wróć do archiwum aktualności

stat4u