Reaktywacja szlaku niebieskiego Biecz - Rozdziele - Ferdel


szlak niebieski biecz rozdziele ferdel

Oddział PTTK w Gorlicach podjął się reaktywacji skasowanego w latach 90. ubiegłego wieku odcinka niebieskiego szlaku pieszego: Biecz - Rozdziele - Ferdel. Po skasowaniu odcinka z Biecza do Rozdziela, w terenie pozostał tylko odcinek z Rozdziela na Ferdel w paśmie Magury Wątkowskiej. Skasowanie wspomnianego wcześniej odcinka zapewne podyktowane było tym, że prowadził w znacznej mierze z asfaltowanymi drogami, które jak wiadomo dla turysty pieszego nie są zbyt przyjazne do wędrówki, dlatego pewnie nie był zbyt często przez turystów wykorzystywany.

Z informacji, którą można przeczytać na tabliczce informacyjnej zawieszonej pod drogowskazem szlaku w Bieczu, wynika że został już wytyczony odcinek z Biecza do granicy gminy Biecz. Pozostała część szlaku na terenie gminy Lipinki jest w fazie uzgadniania jego przebiegu, by doprowadzić go do Rozdziela, gdzie połączy się on z pozostałą częścią prowadzącą na Ferdel.

Potwierdza to informacja, jaką uzyskałem w Oddziale PTTK Gorlice, że szlak został już wytyczony na odcinku od rynku w Bieczu, do granic gminy Biecz, natomiast przebieg szlaku przez gminę Lipinki jest na etapie uzgodnień i najprawdopodobniej będzie wyznakowany jeszcze przed wakacjami 2015 roku.

16 maja 2015 r. sam osobiście sprawdziłem, czy szlak jest faktycznie już w terenie wyznakowany i okazuje się że jest. Z rynku z Biecza można nim dojść przekraczając Ropę przez kładkę do Belnej Dolnej, następnie do Belnej Górnej i na końcu wsi, jak kończy się asfalt, nieco dalej szlak urywa się przy stojącym tam krzyżu (postawiony w 2005 roku w podzięce za 27 lat pontyfikatu JP II), gdzie można odpocząć, bowiem są tam też ławki. Na całej tej trasie są 3 stanowiska drogowskazowe i czwarte w samym Bieczu. Czekamy więc na dalsze wyznakowanie szlaku, który zapewne stąd będzie zmierzał do Wójtowej.

szlak niebieski belna dolna

wróć do archiwum aktualności

stat4u