Pogórze Ciężkowickie - mapa Wyd. Compass 2015


pogórze ciężkowickie mapa compass

W połowie maja 2015 roku ukazało się kolejne, 2. wydanie mapy turystyczno-krajoznawczej Pogórze Ciężkowickie Wydawnictwa Compass z Krakowa, na które musieliśmy czekać 10 lat. Choć przyznać trzeba, że w międzyczasie wyszły z tego Wydawnictwa łączone mapy Pogórzy Ciężkowickiego i Strzyżowskiego.

Nowa mapa (fotmat B1 - 68 x 98 cm) jest jednostronna z informatorem o regionie na odwrocie, o skali 1:50 000. Ukazuje m.in. szlaki piesze PTTK i inne, szlaki rowerowe, aktualną sieć dróg, zabytki i atrakcje turystyczne i posiada siatkę GPS.

Mapa obejmuje obszar: Wojnicz i Jamną (Pog. Rożnowskie) na zachodzie, Tarnów, Pilzno i Gwoździankę (Pog. Strzyżowskie) na północy, na wschodzie po linię Jasła z fragmentami Pogórza Strzyżowskiego oraz na południu po Jasło, Biecz i Moszczenicę z fragmentami Pogórza Jasielskiego.

Pogórze Ciężkowickie to niezwykle interesujący fragment Pogórzy Karpackich, zarówno pod względem przyrodniczym, oraz ze względu na występowanie wielu zabytków i obiektów krajoznawczych (drewnianych kościołów, cmentarzy z I wojny), w tym kościół w Binarowej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dla miłośników pieszych wędrówek przygotowane są szlaki zarówno PTTK, jak i gminne, powiatowe, które koncentrują się głównie w długim grzbiecie pasma Brzanki i Liwocza, ciągnącym się od doliny Wisłoki na wschodzie po dolinę Białej na zachodzie. Ale duże zagęszczenie szlaków jest także w okolicach między Tarnowem a Tuchowem. Nie brakuje tu szlaków dla miłośników jazdy na rowerze, jak również dla chcących zwiedzać Pogórze w siodle końskim. Z wielu miejsc możemy podziwiać piękne pogórzańskie pejzaże, jak i dużo bardziej odległe tereny Beskidów, a przy sprzyjającej pogodzie także Tatry. Jest też gdzie zanocować, gdyby ktoś zdecydował się na dłuższy pobyt, bowiem funkcjonuje tu dużo gospodarstw agroturystycznych.

Mapę można obejrzeć na stronie Wydawnictwa: mapawróć do archiwum aktualności

stat4u