Nowa ścieżka przyrodniczo-kulturowa "Świerzowa Ruska" w MPN


ścieżka kulturowo-przyrodnicza świerzowa ruska

Początkiem października 2015 roku uroczyście otwarto nową ścieżkę dydaktyczną w Magurskim Parku Narodowym, a jest nią ścieżka przyrodniczo-kulturowa o nazwie "Świerzowa Ruska". Prowadzi ona przez teren dawnej, obecnie nieistniejącej łemkowskiej wsi o tej samej nazwie (więcej o Świerzowej Ruskiej można przeczytać tutaj, tam też można obejrzeć zdjęcia. Początek ścieżki zlokalizowano przy końcu wsi Świątkowa Wielka, gdzie na jednym z drzew od dawna wisi wyryta w kamieniu nazwa wsi. Tu znajduje się także jej 1. przystanek z informacją o Świerzowej Ruskiej, mapką dawnego rozlokowania domów, stodół i ówczesną granicę lasów oraz z trzema zdjęciami, w tym cerkwi. Z tego miejsca ścieżka prowadzi w głąb doliny, wzdłuż potoku Świerzówka, często go przekraczając, i kończy swój przebieg na śródleśnej polanie zwanej Majdan, gdzie zbudowano dużą zamykaną wiatę-deszczochron.

Długość ścieżki wynosi 4 km, czas potrzebny na jej przejście tempem spacerowym to ok. 2 h, a ogólna liczba przystanków na trasie to 8. Są to:
  1. Wieś Świerzowa Ruska;
  2. Cerkwisko i cmentarz;
  3. Stary sad;
  4. Sukcesja wtórna;
  5. Budownictwo łemkowskie;
  6. Krzyże i kapliczki;
  7. Erozja rzeczna;
  8. Zbiorowiska nieleśne.

Dla ułatwienia turystom przejścia przez często przekraczany potok Świerzówka zbudowano dla nich mostki. Ponadto po trasie mamy ławeczki, ułatwienia w postaci schodków i poręczy i wspomnianą już wiatę-deszczochron.

Więcej o otwarciu tejże ścieżki można przeczytać na stronie internetowej Magurskiego Parku Narodowego naciskając: ten link, a będąc w siedzibie MPN w Krempnej można zaopatrzyć się w przewodniczek po tej ścieżce, bowiem w terenie mamy tylko słupek z numerem przystanku ścieżki.

Oprócz samej ścieżki przyrodniczo-kulturowej przez świerzową Ruską poprowadzono także szlak rowerowy koloru zielonego, więc legalnie można przez tę nieistniejącą wieś przejechać na Przełęcz Majdan lub odwrotnie. Ponadto prowadzi tam żółty szlak pieszy. A więc stało się to, czego nie można było zrobić od wielu lat, kiedy to PTTK bezskutecznie starało się o utworzenie tam szlaku. W jednym czasie mamy od razu 2 szlaki i ścieżkę dydaktyczną...


wróć do archiwum aktualności

stat4u