Album: Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu


album cmentarze I wojna majewski jan

Jako że zbliża się 100. rocznica bitwy gorlickiej, czy też gorlicko-tarnowskiej, początkiem kwietnia 2015 roku na rynku pojawiła się nowa książka/album o cmentarzach z I wojny światowej. Autorem jest Jan Majewski, a jej dokładny tutuł brzmi: Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu. Pozycja ta jest o tyle odmienna od innych, że oprócz aktualnych zdjęć cmentarzy posiada także zdjęcia z lat 80. XX wieku, kiedy to większość cmentarzy była w opłakanym stanie, ale i zachowanymi jeszcze wieloma detalami, których nie wykonywano już przy późniejszych remontach. Dodatkowo album wzbogacono zdjęciami z czasów budowy cmentarzy z 1918 roku.

Jest to dość obszerna publikacja, bo licząca 607 stron (format 227x295 mm), na których umieszczono ponad 1500 zdjęć z czterech okręgów cmentarnych: I - Żmigród, II - Jasło, III - Gorlice i IV - Łużna.

Oprócz samych zdjęć, w książce jest też tekst wprowadzający w zagadnienia Wielkiej Wojny z lat 1914-1915 z uwzględnieniem głównie frontu galicyjskiego oraz drugi tekst zatytułowany: Założenie zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych - działalność Krakowskiego Oddziału Grobów Wojennych, gdzie autor przybliża nam jak powstawały owe cmentarze, kto je budował i o ich architekturze.

Więcej o albumie można przeczytać, a także obejrzeć jego fragmenty na stronie internetowej autora: www.cmentarzewojenne.pl

wróć do archiwum aktualności

stat4u