Inscenizacja Bitwy pod Gorlicami - Sękowa 2015


inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015

2 maja 2015 roku w Sękowej w Beskidzie Niskim odbyła się inscenizacja wydarzeń, które miały miejsce 100 lat wcześniej, kiedy to wojska państw centralnych rozpoczęły jedną z krwawszych operacji na froncie wschodnim I wojny światowej, w wyniku której nastapił wielki odwrót Rosjan z Galicji. Wtedy to rankiem 2 maja 1915 roku dla wielu walczących żołnierzy zaczęło się "piekło", w wyniku którego zginęło ich tysiące zarówno z armii nacierających, jak i broniących się i próbujących odeprzeć ataki Rosjan. To po tych walkach mamy w Beskidzie Niskim i na Pogórzach wiele cmentarzy rozsianych po wzgórzach i w dolinach.

Inscenizacja zrobiona została z wielkim rozmachem, a uczestniczyło w niej około 300 rekonstruktorów z 31 grup, w tym z Polski, Austrii, Czech, Litwy, Słowacji, Rosji i Węgier. Dopełnieniem były efekty pirotechniczne, muzyka, kilkukrotny przelot nad działaniami wojennymi dwupłatowego samolotu zwiadowczego z tamtej epoki - NIUPORT 11, oraz bardzo ciekawie opowiadający lektor Andrzej Olejko z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, który wczuwając się w atmosferę z tamtych dni relacjonował co się dzieje obecnie na "sękowskim" froncie.

Mimo wielkiego rozmachu imprezy i jej wielkiego rozpropagowania, liczba widzów zaskoczyła chyba organizatorów. Dlatego też nie wszyscy, którzy przybyli na nią mogli ją na żywo oglądać. Kto nie załapał się na przygotowany specjalny podest lub nie stał z przodu przy barierach ochraniających teren walk nie miał szans zobaczyć czegokolwiek poza przelatującym samolotem i niektórymi eksplozjami pirotechnicznymi! Dla nich pocieszeniem były ustawione 2 telebimy. Też byłem w tej grupie, więc zaciekawych zdjęć nie zrobiłem, choć udało mi się wcisnąć na chwilę, by zobaczyć pole walki i kilka ich zrobić, do oglądnięcia których zapraszam.

Ci co nie mieli możliwości obejrzeć tego spektaklu batalistycznego będąc w Sękowej lub nie mogli tam być w tym dniu, można polecić pełnometrażowy film, zarówno z samej bitwy, jak i przemówień i pozostałych pokazów.

inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015 inscenizacja bitwy gorlickiej sękowa 2015

fot. Dariusz Zając

wróć do archiwum aktualności

stat4u