Zmiany w regulaminie zwiedzania MPN (2014)


magurski park narodowy

Końcem lutego 2014 roku, zarządzeniem nr 7/2014 Dyrektora Magurskiego Parku Narodowego wprowadzony został nowy regulamin dla zwiedzających MPN, który daje turystom możliwość poruszania się po terenach dotąd niedostępnych ze względu na regulaminowe zakazy oraz inne ułatwienia dla odwiedzających Park.

Jedną z nowych propozycji jest wprowadzenie rodzinnego biletu wstępu, zarówno do Ośrodka Edukacyjnego wraz z Muzeum jak i na szlaki piesze. Z biletu rodzinnego może skorzystać grupa rodzinna składająca się z 1 lub 2 osób dorosłych i dzieci w wieku do lat 18. Bilet ten kosztuje: do Ośrodka - 15,00 zł, a na szlaki - 8,00 zł. Warto przypomnieć, że bilety na szlaki prowadzące przez MPN obowiązują w okresie od 1 maja do 31 października.

Ale najbardziej zapewne większość turystów, a zwłaszcza rowerzystów, ucieszy fakt, że w końcu legalnie będzie można przejechać dawną drogą z Folusza do Świątkowej Wielkiej, bowiem ma zostać wyznakowany tu szlak, który połączy północą i południową część Parku. Przejazd oczywiście będzie płatny w okresie od 1 maja do 31 października zgodnie z cennikiem biletów wstępu na szlaki. O tym, by takie połączenie zostało uruchomione mówiło się już od wielu wielu lat, ale dobrze, że w końcu udało się to zrealizować.

Drugim ułatwieniem w zwiedzaniu MPN jest fakt, że zmieniony regulamin dopuścił w okresie od 1 do 9 listopada możliwość dojścia do 3 cmentarzy położonych w niedostępnych dotychczas dolinach. Udostępnione cmentarze znajdują się w: Świerzowej Ruskiej, Ciechani i Wilszni. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, by ułatwić w ten sposób potomkom pochowanych tutaj Łemków swobodny w tym okresie dostęp do grobów swoich przodków. Ale i turyści zapewne się z tego ucieszą, szczególnie że na dwóch z tych cmentarzy znajduje się wiele nagrobków pięknej kamieniarskiej roboty, no i przy okazji można będzie wejść częściowo w te doliny legalnie. Dla osób, które w tym okresie zechcą nawiedzić te miejsca, udostępnione zostaną istniejące drogi dojściowe do przejścia pieszego - napisano na oficjalnej stronie MPN.

Kolejnym ułatwieniem, a w zasadzie unormalnieniem jest fakt, że można od teraz przejść samodzielnie ścieżką przyrodniczą "Kiczera" im. prof. Jana Rafińskiego zlokalizowaną w okolicach nieistnieniącej wsi Żydowskie. Bowiem dotąd było to możliwe tylko z pracownikiem MPN. Także i tu obowiązują bilety w okresie od 1 maja do 31 października, ponadto można zakupić sobie przewodniczek w siedzibie MPN w Krempnej.


Pełna treść regulaminu dostępna jest tutaj, a z cennikiem zapoznać można się pod tym linkiem.


wróć do archiwum aktualności

stat4u