Szlak rowerowy Folusz - Świątkowa W. w MPN


magurski park narodowy

Od 1 maja 2014 roku Magurski Park Narodowy udostępnił dla rowerzystów szlak rowerowy dający możliwość legalnego przejazdu z miejscowości Folusz do Świątkowej Wielkiej. Trasa ma długość ok. 12,5 km i kolor niebieski. Na szlak można wjechać drogą, którą prowadzi zielony szlak pieszy w kierunku Mrukowej, a w punkcie sprzedaży Folusz - Wodospad, można nabyć bilet, który jak wiadomo obowiązuje za wstęp do Parku. Na budce kasowej zamieszczono mapę MPN z jego przebiegiem, wykres hipsometryczny (wysokościowy) trasy i regulamin z jej korzystania. Dostępny jest w okresie od 1 maja do 31 października, tak mówi jeden z punktów regulaminu.

W końcu stało się to, o czym od wielu lat turyści mówili narzekając, że nie można korzystać z tej drogi, wymarzonej dla rowerzystów bo łączącej południową część parku z częścią północną. Więc należy się cieszyć, że dyrekcja Parku otwiera się na turystów.

Szlak prowadzi z Folusza drogą w dolinie potoku Potasówka, zaczynając się przy ulokowanym tam miejscu dziennego wypoczynku, gdzie znajduje się także budka z kasą biletową. Początkowo prowadzi wraz ze szlakiem zielonym pieszym prowadzącym do Mrukowej, w górę potoku Potasówka, mija po drodze kapliczkę św. Franciszka, gdzie dawniej w głębi bocznej dolinki znajdowała się wieś Huta Pielgrzymska i wspina się stromo na polanę Świerzowską (ok. 720 m n.p.m.), gdzie drogę przecina nam szlak pieszy czerwony (GSB). Tu znajduje się duży deszczochron. Później z tej przełęczy między Świerzową (805 m) a szczytem 835 m, droga obniża się w dolinę potoku Rzeszówka, już nieco gorszą drogą. Po drodze można pokusić się o odszukanie mogił partyzantów z 1944 roku. Później ścieżka rowerowa łączy się ze szlakiem żółtym pieszym z Mrukowej do Krempnej, po czym dociera do skrzyżowania z drogą powiatową Kąty - Desznica - Świątkowa Wielka, gdzie kończy się teren MPN. Stąd można jechać w prawo do Świątkowej Wielkiej i dalej np. do Ożennej lub w przeciwną stronę, do Desznicy czy Kotani.

Warto też wiedzieć, że trasa tego szlaku nie jest taka łatwa, szczególnie dla początkujących rowerzystów, choć to kusząca propozycja, bo ułatwia rowerzystom skrócenie drogi na południe Parku i powiatu jasielskiego. Z Folusza bowiem, by dojechać na polanę Świerzowską (najwyższy punkt trasy) trzeba na odcinku niecałych 6 km trasy pokonać ok. 320 metrów wzwyż, praktycznie cały czas w górę. Plusem może być to, że na prawie całej tej trasie jest jeszcze dawny asfalt, więc jedzie się dobrze, po w miarę równym podłożu. Podjeżdżając natomiast od strony Świątkowej mamy do pokonania ok. 265 m wzwyż na odcinku 6,5 km, niestety tutaj już droga nie jest tak łaskawa dla rowerzysty, choć nie jest aż tak źle.
Tutaj można przeczytać dokładniejszy opis tego szlaku oraz zobaczyć więcej zdjęć z trasy jego przebiegu.wróć do archiwum aktualności

stat4u