Reaktywacja szlaku niebieskiego Gorajowice - Warzyce


szlak niebieski warzyce tablica

W połowie 2014 roku, Gmina Jasło i Nadleśnictwo Kołaczyce podjęły próbę przywrócenia "do życia" zapomnianego już szlaku niebieskiego z Gorajowic do Warzyc, prowadzącego przez najbardziej na południe wysuniętą część Pogórza Strzyżowskiego, a konkretnie przez Wzgórza nad Warzycami. Szlak wyznakowany został w latach 90. minionego wieku i zyskał wtedy miano szlaku spacerowego im. Konstytucji 3-go Maja. Mimo że w nazwie występuje jako spacerowy, wyznakowano go tak jak znakuje się szlaki piesze PTTK, czyli pomiędzy dwoma białymi paskami znajduje się kolor szlaku, w tym wypadku niebieski. Inicjatywa ta, jak można wyczytać z zamontowanych tablic, była możliwa dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie".

szlak niebieski warzyce tablica

W ramach tego przedsięwzięcia wykonano i ustawiono 2 duże tablice na początku/końcu szlaku, czyli w Gorajowicach i w Warzycach. Przy czym dodać trzeba, że niegdyś wyznakowany szlak kończył się w Warzycach przy przystanku niedaleko cmentarza z I wojny światowej nr 21, i w zasadzie nadal tak jest. Niemniej jednak w ramach tej inicjatywy został on jakby przedłużony aż do pomnika-kurhanu upamiętniającego poległych mieszkańców w obu wojnach światowych. I właśnie przy nim została zamontowana druga z dużych tablic z naniesionym przebiegiem szlaku i atrakcjami turystyczno-krajoznawczymi przy nim lub w jego najbliższej okolicy. Oprócz dużych tablic ustawiono także w terenie mniejsze, przy konkretnym obiekcie lub miejscu. Takich tablic zamontowano 4 szt., przy krzyżu na rozdrożu, pod Babią Górą z opisem tejże, poniżej góry, w miejscu gdzie znajduje się zejście do źródełka na jej północnych stokach oraz przy cmentarzu wojennym nr 21 w Warzycach. Oprócz tych tablic ustawiono także drewniane tyczki ze strzałkami kieunkowymi, w miejscach gdzie od głównego przebiegu szlaku można podejść do obiektów krajoznawczych poza nim. Są to strzałki kierujące do źródełka na północnym stoku Babiej Góry, do pomnika z II wojny światowej w drodze do Sieklówki i do cmentarza ofiar hitlerowskiego terroru.

szlak niebieski warzyce gorajowice

Inicjatywa jak najbardziej cenna, szczególnie, że szlak ten był już zapomniany. Niemniej jednak bardzo szkoda, że pomysłodawcy w projekcie tym nie uwzględnili faktycznego odnowienia znaków szlaku, a prawdopodobnie w porównaniu z całością kosztów tego projektu byłaby to suma drobna. Bo cóż turyście po tablicach, skoro w lesie, gdzie szlak zmienia kierunki, czy na rozstajach dróg nie uświadczy znaków szlaku, więc turysta nie wie którędy iść. Ostatnim, a zarazem jedynym niestety, odnowianiem tego szlaku zajęła się w 2007 roku grupka jasielskich turystów, która zrobiła to własnym kosztem poświęcając swój prywatny czas. Dzięki temu znaki szlaku są widoczne do dziś, choć w wielu miejscach wymagają ponownego odnowienia lub namalowania nowych znaków. Podobnie jest z drugim szlakiem biegnącym w dużej mierze razem z niebieskim szlakiem, czyli biało-czerwonym gminnym spacerowym szlakiem Święcany - Przybówka. Ten to w ogóle nie był odnawiany od jego powstania, więc znaków szlaku w zasadzie już nie ma wcale, a jeśli są, to zupełnie niewidoczne. Posiłkować się można jeszcze w razie potrzeby trzecim szlakiem biegnącym tamtędy, a więc szlakiem konnym (koło na białym tle). Ale są takie miejsca, gdzie na rozdrożach nie uświadczy ani jednego z tych szlaków niestety...

szlak niebieski gorajowice warzyce mapa

Obok znajduje się fragment mapy Powiat Jasielski Wyd. Compass, na której to mapie szlak ten jest naniesiony, jak i wszystkie obiekty i miejsca, które zostały w ramach ww. inicjatywy uwzględnione. Natomiast jakby ktoś chciał poczytać jego opis i obejrzeć znajdujące się przy nim obiekty i ciekawostki krajoznawcze, to zapraszam tutaj.
wróć do archiwum aktualności

stat4u