Pogórze Strzyżowskie - Okolice Jasła i Krosna


mapa pogórze strzyżowskie

W lipcu 2014 roku ukazała się nowa mapa znanego wydawnictwa map turystycznych Compass z Krakowa: Pogórze Strzyżowskie - Okolice Jasła i Krosna. Mapa jest dwustronna, cieniowana, z siatką GPS, o skali 1:50 000. Zaznaczono na niej szlaki piesze, rowerowe, zabytki, atrakcje i ciekawostki krajoznawcze w formie znanej z innych wydań tego Wydawnictwa.

Mapa obejmuje obszar po linię Pilzno, Skołyszyn i Bednarkę na zachodzie, a na wschodzie po Domaradz i Besko. Natomiast na północy sięga nieco za Dębicę i Sędziszów Małopolski, zaś na południu po fragmenty Beskidu Niskiego po Desznicę, Duklę i Rymanów Zdrój.

Pogórze Strzyżowskie, to dość ciekawy region położony pomiędzy dolinami rzeki Wisłoka na zachodzie, a rzeką Wisłok na wschodzie, gdzie głównym pasmem, zarazem najwyższym, jest pasmo Klonowej Góry, ze znaną góra Chełm i najwyższym Bardem (534 m). Na Pogórzu tym znajdują się ciekawe i cenne przyrodniczo i krajoznawczo rezerwaty przyrody: Góra Chełm, Golesz, Kamera. Wiele tu zabytków i pamiątek po I wojnie światowej (cmentarze) jak i II wojnie światowej z najbardziej znanym i unikatowym nawet na skalę europejską schronem kolejowym i zespołem bunkrów Stępina-Cieszyna. Jest też wiele zabytków architektury, zarówno drewnianej w postaci kościołów: Lubla, Gogołów, Brzeziny, jak i innych: dwory, zabytkowe kościoły murowane, przydrożne kapliczki. W zachodniej części spotkamy wiele miejsc po wydarzeniach z tzw. Rabacji Galicyjskiej z 1846 roku. Zwiedzający to pogórze na pewno nie będą narzekać też na brak widoków, bowiem z wielu szczytów i grzbietów roztaczają się piękne widoki na Pogórze, Beskid Niski, a często i dalej np. na Tatry.



wróć do archiwum aktualności

stat4u