Zmiana przebiegu szlaku GSB w okolicach Chyrowej


W 2012 roku krośnieński Oddział PTTK dokonał zmiany przebiegu długodystansowego głównego szlaku beskidzkiego (GSB: Ustroń - Wołosate) koloru czerwonego w Beskidzie Niskim w okolicach miejscowości Chyrowa w kierunku wschodnim.

Wcześniej szlak po minięciu cerkwi w tej miejscowości prowadził wzdłuż potoku Iwielka i po przejściu ok. 550 m od cerkwi skręcał na lewo, przekraczał Iwielkę i prowadził widokowymi łąkami w górę stokami góry Chyrowa 694 m (Magura). Po czym wchodził w las i drogą leśną dochodził do węzła szlaków pod Magurą, gdzie łączył się ze szlakiem żółtym prowadzącym tu z Dukli.

Obecny przebieg szlaku jest nieco inny. Szlak nadal zmierza drogą równoległą do głównej przez wieś, mija cerkiew i prowadzi wzdłuż Iwielki. Ale nie skręca już na lewo na widokowe łąki, a prowadzi cały czas wspomnianą drogą do samego jej końca, i gdy dochodzi do rozwidlenia dróg, skręca tu na prawo i dochodzi po 160 m do drogi głównej Iwla - Tylawa. Tu skręca w lewo i prowadzi nią w kierunku Tylawy ok. 650 m i nie dochodząc do głównego skrzyżowania pomiędzy Chyrową a Trzcianą, skręca na lewo na plac zrywkowy i po chwili wchodzi w las. Prowadząc leśną drogą w górę, po ok. 1 km od placu zrywkowego dochodzi do przedłużonego do tego miejsca szlaku żółtego z Dukli. I stąd już prowadzi na wschód swoim dawnym przebiegiem.

Oto fragment mapy z nowym przebiegiem szlaku:

zmiana szlaku gsb beskid niski

wróć do archiwum aktualności

stat4u